Lista aktualności Lista aktualności

CZAS W LAS!

Dla wielu z nas zaczął się wspaniały czas wakacji. Lasy administrowane przez pomorskich leśników są dostępne dla wszystkich i z roku na rok stają się coraz częstszym celem wycieczek.

Pamiętając o tym wychodzimy naprzeciw wszystkim, którzy  w ciszy, spokoju, oddychając czystym powietrzem szukają  w lesie odpoczynku.

W trakcie podróży zmotoryzowani turyści mogą zatrzymać się i odpocząć na łącznie 425  parkingach leśnych, miejscach postoju i odpoczynku wyposażonych w wiaty, zadaszenia i ławki.  W tutejszych lasach znajdziemy 27 pól i miejsc biwakowania. Dla tych, którzy odpoczynek chcą połączyć z wiedzą o lesie mamy 49 ścieżek edukacyjnych o łącznej długości ponad 110 km, a 10 izb edukacji leśnej odkryje przed nami  w przystępny sposób specyfikę pracy leśników oraz inne tajemnice pomorskich kniei. Zwolenników dłuższych tras spacerowych zachęcamy do przemierzania łącznie 2172 km pieszych szlaków turystycznych, a na miłośników jazdy konnej czeka 691 km specjalnie w tym celu przygotowanych tras. Do dyspozycji rowerzystów oddajemy  łącznie ponad 2204 km atrakcyjnych szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności. Walory wypoczynkowe i atrakcyjność pomorskich lasów to również: 80 rezerwatów przyrody w tym 42 leśne (łączna  powierzchnia  wszystkich rezerwatów to 5 176,65 ha); 865 pomników przyrody; 11 parków krajobrazowych oraz 54 obszary chronionego krajobrazu o łącznej powierzchni 153 413,15 ha.

Udostępniamy też leśną bazę noclegową. Specjalnie dedykowana leśnym turystom strona internetowa  pomaga w wyborze najciekawszych miejscach do wypoczynku w lesie: http://www.czaswlas.pl/

Pamiętajmy jednak, że wypoczynek w lesie to przede wszystkim ucieczka od hałasu i zgiełku dnia codziennego. W trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom po leśnych duktach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi!! Szczegółowe informacje na temat infrastruktury turystycznej znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw.

Przygotujmy się do wycieczki:

  • przygotuj plan wycieczki,
  • sprawdź, ile czasu będziesz potrzebował,
  • sprawdź pogodę,
  • zapisz sobie telefon do lokalnego leśniczego i straży leśnej, nie zapomnij też o numerze alarmowym 112 - mogę się przydać,
  • powiadom znajomych, dokąd się wybierasz,
  • nie zbaczaj ze szlaku, nie stosuj skrótów - w ten sposób nie zgubisz drogi,
  • staraj się nie chodzić sam, jeśli nie masz doświadczenia. Z przyjaciółmi zawsze jest milej wędrować,
  • jeżeli jesteś z psem - trzymaj go zawsze na smyczy,
  • śmieci zabierz ze sobą! Nie zostawiaj ich w lesie,
  • po każdej wyprawie obejrzyj dokładnie całe ciało – uwaga na kleszcze.

Zapraszamy do wypoczynku w lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku!