Aktualności Aktualności

Burza w lesie

Okres wakacyjny sprzyja leśnym wędrówkom, zbiorom grzybów i owoców leśnych. Wiele osób zapomina, że letnie burze mogą być bardzo niebezpieczne. Co zrobić, gdy podczas spaceru usłyszymy grzmoty, a na niebie pojawią się burzowe chmury? Przypominamy kilka zasad, które pozwolą bezpiecznie spędzić czas na łonie natury

Wędrując po lesie, bądź szlakach górskich warto być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne. Nie dajmy się zaskoczyć pogodzie. Odpowiednie przygotowanie i świadomość zagrożenia to podstawa. Pierwszym symptomem nadchodzącego zagrożenia jest niebo w kolorze granatowo-szarym, gdy nagle wzmaga się wiatr powinniśmy natychmiast się ewakuować z terenu leśnego. Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami czy słupami linii energetycznych.

Niebezpieczne gałęzie i intensywne opady deszczu

Podmuchy wiatru, które towarzyszą każdej burzy, mogą łamać gałęzie lub w skrajnym przypadku wyrywać drzewa z korzeniami. Ryzyko doznania obrażeń z tego powodu jest znacznie wyższe niż ryzyko porażenia piorunem. Dlatego zawsze należy trzymać się z dala od drzew! Szczególnie niebezpieczne są starsze drzewa liściaste, ponieważ ich gałęzie są suchsze i sztywniejsze niż w przypadku drzew młodych, więc łatwiej się łamią pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Piorun uderza w najwyższy punkt, dlatego potencjalnym celem są właśnie samotne drzewa, górujące kępy drzew albo obrzeża lasu. Z doświadczenia leśników wiadomo, że pioruny trafiają często w drzewa na skraju lasu, na granicy upraw i zrębów, w pobliżu jezior i bagien.

Jak prawidłowo zachować się w czasie burzy?

Warunki atmosferyczne podczas zmian pogody zmieniają się dynamicznie. Policz czas pomiędzy błyskawicą a grzmotem. Ze względu na różne prędkości rozchodzenia się światła i dźwięku, odległość od burzy wynosi około jednego kilometra na każdą trzysekundową przerwę między błyskawicą a grzmotem. Jeśli minie mniej niż 30 sekund, oznacza to, że burza znajduje się niecałe 10 kilometrów od Ciebie i powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek. 

 • Znajdź schronienie! Miejsca te są oznaczone na mapach i w serwisach internetowych czaswlas.pl Przygotuj się, sprawdzając z wyprzedzeniem lokalizację schronisk na swojej trasie.
 • Doły w ziemi również zapewniają ochronę! Aby uniknąć przyciągania piorunów, przykucnij w zagłębieniu, stawiając stopy blisko siebie i złóż ręce. W ten sposób zmniejszasz powierzchnię w którą może uderzyć piorun.
 • W samochodzie jest bezpiecznie.

Biwakowanie w czasie burzy

Osoby w namiocie nie są wystarczająco chronione przed uderzeniem pioruna. Najlepiej  przed burzą wyjść z namiotu i poszukać schronienia w budynku albo w samochodzie. Jeśli to niemożliwe, trzeba zastosować się do kilku zasad:

 • Nie dotykać ścian i masztów namiotu, nawet jeśli burza jest gwałtowna.Na środku namiotu, możliwie w oddaleniu od metalowej podpory, przykucnąć na palcach, podobnie jak to jest zalecane na otwartej przestrzeni.
 • W żadnym wypadku nie siadać na gołej podłodze, a najlepiej na suchym materacu, bez dotykania metalowych elementów i podłogi.
 • Wszelkie kable należy przed burzą usunąć z namiotu.
 • Z podpór namiotu można zdjąć plastikowe albo gumowe podkładki, aby uzyskać lepsze uziemienie.

Zagrożenie dla osób przebywających w namiocie nie koniecznie musi być wynikiem uderzenia pioruna. Jak uczy doświadczenie, bardziej niebezpieczne może bliskie otoczenie namiotu, przede wszystkim łamiące się drzewa.  

Jak pomóc osobie porażonej piorunem?

 1. Zapewnij sobie bezpieczeństwo – ratownicy mają powiedzenie, że martwy ratownik to zły ratownik.
 2. Nie bój się dotykać osoby rażonej piorunem!
 3. Wezwij pomoc (numer 112).
 4. Oceń, czy ofiara rażenia jest przytomna (oddycha, bije jej serce).
 5. Jeśli nie wyczuwasz tętna, wykonuj masaż serca.
 6. Jeśli ofiara nie oddycha, ale ma tętno, rozpocznij sztuczne oddychanie  metodą usta-usta.
 7. Opatrz widoczne oparzenia i krwawienia.
 8. Bądź z ofiarą do momentu przybycia pomocy, wspieraj ją psychicznie.