Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna - czas porządków

Śmieci w lesie to problem leśników z którym borykają się od lat. Są często śmiertelną pułapką dla zwierzyny, a czas ich rozkładu trwa nawet kilkaset lat.

     Wpływają na estetykę lasu i przeszkadzają nam podczas wypoczynku na łonie natury. Robiąc wiosenne porządki w naszych domach, sprzątając garaże, podwórka pamiętajcie o segregacji odpadów oraz wywożeniu ich na wysypiska śmieci.

    Najczęściej wyrzucane do lasu są odpady komunalne, organiczne i pozostałości po remontach, gruz, ubrania, meble i sprzęt AGD. Ludzie pozbywają się ich wzdłuż dróg i w okolicy parkingów leśnych. Sprzątamy je regularnie ponosząc koszty około 1,4 mln zł rocznie na obszarze tylko gdańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Często udaje się ustalić tożsamość ich właściciela któremu grozi wysoka grzywna i obowiązek naprawy szkody.

    Strażnicy leśni patrolują lasy wszystkich nadleśnictw, wspomaga ich system monitoringu aktywny nawet w nocy. "Wprowadzenie kamer znacznie ułatwiło naszą pracę. Dzięki nim zwiększyła się liczba wykrytych wykroczeń i kradzieży drewna".  – komentuje strażnik leśny.  Ustalenie tożsamości kierowcy, który popełnił przestępstwo lub wykroczenie nie stanowi dziś problemu.

    Wjazd do lasu pojazdem mechanicznym jest zabroniony, poruszać się można tylko po drogach publicznych. W przypadku wjazdu do lasu i wyrzuceniu w nim śmieci, uznaje się zbieg wykroczeń. W takiej sytuacji złapanym winowajcom grozi kara nawet do 1000zł. A przecież wywiezienie odpadów na wysypisko śmieci jest dużo tańsze..