Lista aktualności Lista aktualności

Huragan stulecia. Dwa lata po katakliźmie.

Niemal cała powierzchnia zniszczona podczas huraganu w sierpniu 2017 r. została udostępniona. Teraz na uprzątniętych terenach trwa sadzenie nowego pokolenia lasu.

    Borys Gielniak w Leśnictwie Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz mieszka niemalże 30 lat. Znał każdy fragment tego lasu. Wszystko zmieniło się w nocy 11 sierpnia 2017 roku, kiedy Polskę nawiedziła nawałnica o ogromnej sile wiatru. Następnego dnia o poranku miejsca, które znał, jak własną kieszeń wydały mu się obce. Piękny las zamienił się w rumowisko drzew... Leśniczy Gielniak nie załamał się jednak, dzisiaj, dwa lata po katastrofie w leśnictwie Zdroje już są nasadzenia, a Borys już nie może się doczekać, kiedy znów pójdzie do swojego lasu na grzyby.

Michał Polasik, filmowiec amator z Nadleśnictwa Cewice, zarejestrował kamerą poruszające wspomnienia Borysa Gielniaka z tamtych dni. Zapraszamy do obejrzenia.

 

    Działaniem wartym wspomnienia jest także tworzenie dendroglifu przez leśników z gdańskiego Nadleśnictwa Lipusz. Leśnicy wspólnie z harcerzami Chorągwi Gdańskiej ZHP jesienią ubiegłego roku wspólnie tworzyli „leśny” wizerunek orła. Do stworzenia wizerunku godła z drzew użyto niemal 400 sadzonek modrzewia, który stanowi pazury i koronę, ponad 23 tys. brzozy oraz 67 tys. sosny będącej tłem. Rozpiętość skrzydeł posadzonego orła to 300 metrów. Kilka dni temu wykonano pomiar, tym samym zakwalifikowano godło do rekordu Guinnessa.