Aktualności
Wyłączenie gruntów z produkcji leśnej
Ochrona gruntów leśnych, uregulowana ustawą z 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ma na celu zachowanie jak największego obszaru gruntów rolnych i leśnych, poprawę ich wartości oraz pełne wykorzystanie dla potrzeb produkcji leśnej, uwzględniając cele środowiskowe i gospodarcze.
W świetle ustawy ochronie podlegają wszystkie grunty leśne, bez względu na własność, w tym również grunty niezalesione i związane z gospodarką leśną. ( np. drogi, linie podziału powierzchniowego)
1. Wyjaśnienie pojęcia wyłączenia gruntów z produkcji leśnej
Wyłączenie gruntów leśnych z produkcji to rozpoczęcie innego niż leśne użytkowanie gruntów leśnych.
Wyłączenie gruntów leśnych z produkcji jest możliwe tylko jeżeli grunt leśny jest przeznaczony na cele nieleśne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ( decyzji o warunkach zabudowy lub decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego).
2.Decyzja zezwalająca na wyłączenie z produkcji gruntów leśnych
Rozpoczęcie użytkowania gruntu w sposób inny niż leśny jest możliwe po uzyskaniu decyzji zezwalającej na takie wyłączenie.
Decyzję zezwalającą na wyłączenie z produkcji gruntów leśnych, bez względu na formę ich własności (z wyjątkiem obszarów parków narodowych), wydaje dyrektor regionalnej dyrekcji lasów państwowych.
Zezwolenie może mieć charakter trwały (np. zabudowa) lub charakter nietrwały (np. wydobycie kruszywa naturalnego z przewidzianą rekultywacją).
Uwaga:decyzja zezwalająca na wyłączenie z produkcji gruntów leśnych musi być dołączona do wniosku o pozwolenie na budowę.
3. Kto może złożyć wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji leśnej
Wniosek może złożyć właściciel gruntu, ale również posiadacz samoistny, zarządca lub użytkownik, użytkownik wieczysty i dzierżawca – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej
4. Opłaty
W decyzji zezwalającej na wyłączenie określane są opłaty:
a. należność – uzależniona od typu siedliskowego lasu i funkcji lasu i wynosi od 250 m3 (słabe siedliska borowe) do 2000 m3 (żyzne siedliska lasowe) drewna mnożonego przez jego wartość wg GUS (2024 – 327,43 zł/m3) a w przypadku lasów ochronnych mnożona jest dodatkowo przez 1,5. Należność jest płatna w terminie 60 dni od ostateczności decyzji. Należność pomniejsza, się o wartość gruntu w dniu jego faktycznego wyłączenia z produkcji (warunek – rozpoczęcie inwestycji). Należność nalicza się dla włączeń trwałych.
b. opłata roczna – 1/10 należności (obliczonej w m3 drewna x aktualna cena drewna), bez pomniejszenia o wartość rynkową gruntu, płatna przez właściciela gruntu przez 10 kolejnych lat od momentu faktycznego wyłączenia.
c. odszkodowanie za przedwczesny wyrąb – opłata uzależniona od gatunku drzewa, jego wieku, zadrzewienia i bonitacji (dane z opisu taksacyjnego lasu).
* z opłat opisanych wyżej zwolnione są decyzje wydane na cele budownictwa mieszkaniowego (do 0.05 ha – jeden budynek jednorodzinny na działce, do 0.02 ha – jeden lokal w budownictwie wielorodzinnym).
5.Wyłączenie gruntów leśnych z produkcji bez zezwolenia powoduje naliczenie kary finansowej ( art. 28 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych)
W razie stwierdzenia, że grunty zostały wyłączone niezgodnie z przepisami ustawy, sprawcy wyłączenia ustala się opłatę w wysokości dwukrotnej należności.
6.Rezygnacja z wyłączenia gruntów
Jeżeli mimo otrzymanego zezwolenie grunt nie został wyłączony z produkcji leśnej, można zrezygnować z tego prawa.
Właściciel, który w okresie 2 lat zrezygnuje w całości lub w części z uzyskanego prawa do wyłączenia gruntów z produkcji leśnej, otrzymuje zwrot należności, jaką uiścił, odpowiednio do powierzchni gruntów niewyłączonych z produkcji. Zwrot opłaconej należności następuje w terminie do trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezygnacji.
7.Nie wymaga wyłączenie gruntów z produkcji leśnej realizacja podziemnych inwestycji liniowych przy łącznym spełnieniu następujących warunków:
a. zlokalizowane zostaną w pasie drogi leśnej, linii podziału powierzchniowego, przy ścianie drzewostanu w niezalesionym pasie i nie jest planowane jego odnowienie a grunt, po zakończeniu inwestycji zostanie przywrócony do stanu pierwotnego, lub zlokalizowane zostaną w gruncie leśnym porośniętym drzewostanem metodą przewiertu sterowanego z zastrzeżeniem, że istniejący drzewostan nie zostanie uszkodzony
b. łączna szerokość trwale zajętego pasa gruntu nie przekroczy 2 m
c. nie zachodzi konieczność wycinki drzewostanu
d. grunt nie będzie zabudowany w głąb lub na powierzchni w sposób uniemożliwiający wegetację roślin
e. realizacja inwestycji nie spowoduje utrudnień w prowadzeniu gospodarki leśnej lub nie uniemożliwi jej prowadzenia
Realizacja inwestycji będzie podlegała procedurze określonej w art. 7 ustawy z dnia 3 lutego o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz trwałemu wyłączeniu gruntów leśnych z produkcji jeżeli wymagają tego odrębne przepisy prawa ( np. rozporządzenie o warunkach technicznych).
Podstawy prawne do wydania decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu leśnego z produkcji:
· Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach
· Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych
· Kodeks Postępowania Administracyjnego
Sprawy prowadzi :
Wydział Ochrony Gruntów Leśnych
e-mail:zasoby@gdansk.lasy.gov.pl
poniedziałek, czwartek – dni pracy wewnętrznej
tel.: (58) 321 22 22 / (58) 321 22 03 / (58) 321 22 23/(58)321 22 68
Osobiste przyjęcia osób zainteresowanych odbywają się w dniach : wtorek, środa, piątek 8:00 – 14:00 (po wcześniejszym umówieniu telefonicznym)