Asset Publisher
Leśne obiekty edukacyjne.
Zapraszamy do zapoznania się i wyboru dla własnych potrzeb obiektu edukacyjnego spośród wszystkich, jakie stworzyli gdańscy leśnicy.
Gdańscy leśnicy od dawna prowadzą edukację leśną społeczeństwa. W 2003 roku edukacja została wprowadzona formalnie, jako jeden z rodzajów działalności w Lasach Państwowych. Od tego czasu rozwinęły się różne jej formy, stale podnosi się poziom merytoryczny oferty edukacyjnej, jak i różnorodność obiektów edukacyjnych.
Na terenie administrowanym przez RDLP w Gdańsku funkcjonują trzy podstawowe ośrodki edukacyjne:
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo– Nadleśnictwo Gdańsk
Ogród jak z bajki : nowoczesny, innowacyjny i przygotowany do prowadzenia niestandardowej edukacji ekologicznej-leśnej. Ogród powstaje od 2008 roku . Cały czas jest powiększana znajdująca się w nim kolekcja rzadkich roślin. Jest też część rekreacyjno-edukacyjna, przystosowana i przeznaczona do prowadzenia terenowych zajęć dydaktycznych. W przyszłości Ogród będzie specjalizował się w kolekcjonowaniu drzew, krzewów i roślin zielnych strefy umiarkowanej i borealnej, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rodzimych dla terenu Pomorza. Tworzony jest również bogaty zbiór gatunków ginących i rzadkich w naszym regionie oraz chronionych, a także sad starych odmian drzew i krzewów owocowych.
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo ma własną stronę internetową . Oprócz aktualności, zamieszczone są tam scenariusze zajęć . Można tam także elektronicznie zarezerwować wybrany przez siebie termin wizyty : www.marszewo.edu.pl
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-leśnej "MUZA" - Nadleśnictwo Wejherowo
Obiekt, który już od wielu lat leśnicy wykorzystują, by przybliżyć las mieszkańcom miast i miasteczek. W stylowym budynku przeprowadzane są zajęcia i warsztaty edukacyjne. Na stałe prezentowane są tu trzy wystawy: „Świat roślin", "Zwierzęta naszych lasów" oraz "Gospodarka leśna". Obiekt wyposażony też jest w eksponaty i sprzęt audiowizualny oraz w ciekawą, przestrzenną architekturę. Umożliwia ona prowadzenie atrakcyjnych zajęć w terenie , prelekcji, warsztatów i konkursów. Więcej informacji na stronie Nadleśnictwa Wejherowo.
Centrum Edukacji Ekologicznej - Nadleśnictwo Lębork
Znajduje się w Uroczysku Drętowo. To wyjątkowo pięknie położone miejsce przyciąga rzesze mieszkańców powiatu lęborskiego. Znajduje się tu leśna sala edukacyjna, w której prowadzone są zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Bogata w eksponaty, wyposażona w sprzęt multimedialny pozwala w sposób przystępny i ciekawy przedstawić przyrodę Nadleśnictwa Lębork oraz pracę leśników. Celom edukacyjnym służy również rozpoczynająca się przy Sali ścieżka przyrodnicza. Składa się ona z dwóch etapów: pierwszy z nich jest przeznaczony dla młodszej grupy zwiedzających. Natomiast drugi powstał z myślą o wytrwałych piechurach, dla których nagrodą za trud jest możliwość wejścia na wieżę widokową, skąd rozciąga się panorama Lęborka i okoliczne lasy. Na terenie ścieżki znajduje się również druga wieża, która służy jako ptasie obserwatorium. Na ścieżce tej znajdują się również tablice dydaktyczne prezentujące gatunki drzew i krzewów naszych lasów.
Na terenie nadleśnictw RDLP w Gdańsku przygotowanych jest łącznie prawie 200 obiektów , gdzie leśnicy aktywnie mogą realizować zadania z zakresu edukacji, pomagając w ten sposób szkołom w działaniach zbieżnych z edukacją leśną. Oprócz wymienionych ośrodków w edukacji społeczeństwa wykorzystywane są inne obiekty, jak:
Leśne ścieżki edukacyjne - łącznie jest ich 44. Są to wytyczone i oznakowane trasy w środowisku przyrodniczym, głównie leśnym. Umożliwiają one zdobywanie wiedzy i umiejętności z przewodnikiem lub samodzielnie.
Izba edukacji leśnej i wiaty edukacyjne - łącznie 34 obiekty.
Punkt edukacji leśnej – na terenie RDLP w Gdańsku jest także 38 oznakowanych miejsc w terenie przygotowanych do prowadzenia edukacji leśnej.