Aktualności Aktualności

Połączyły nas drzewa i pamięć o Janie Pawle II

W Nadleśnictwie Lipusz odbyło się wspólne sadzenie lasu w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej pod hasłem „Łączą nas drzewa”.

Razem z młodzieżą szkolną i nauczycielami, służbami mundurowymi, przedstawicielami lokalnych samorządów, duchownymi oraz zaproszonymi gośćmi reprezentującymi instytucje współpracujące na co dzień z pomorskimi leśnikami Pan Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski wraz z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Panem Bartłomiejem Obajtkiem,  posadzili „Las Pamięci Jana Pawła II”.

Wspólne sadzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej pod hasłem „Łączą nas drzewa”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnej działalności na rzecz polskich lasów oraz zapoznanie się z gospodarką leśną i ochroną przyrody prowadzoną w Lasach Państwowych. Trzecia edycja akcji „Łączą nas drzewa” została zainicjowana przez Pana Edwarda Siarkę Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na terenie RDLP w Pile w dniu 15 marca 2023 r. W tym roku w ramach akcji sadzone są w całej Polsce „Lasy Pamięci Jana Pawła II”.

Miejsce sadzenie nie było przypadkowe. Leśnictwo Trawice, położone na terenie Nadleśnictwa Lipusz, to jedno z tych miejsc, które roku 2017 ucierpiało najbardziej. Przypomnijmy, że w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku przez woj. pomorskie przeszła nawałnica, która nieodwracalnie zmieniła krajobraz regionu. Całkowitemu zniszczeniu, głównie na terenie Nadleśnictwa Lipusz, uległo wtedy ponad 4 000 ha lasu. Uczestnicy akcji sadzili nowy las na jednej z ostatnich powierzchni jaka została do zalesienia po tej klęsce. Lipuskim leśnikom wystarczyło 6 lat żeby uprzątnąć zdegradowane powierzchnie, przygotować glebę na przyjęcie sadzonek i posadzić las od nowa. Dyrektor Bartłomiej Obajtek, przywołując słowa Jana Pawła II o konieczności dzielenia się dobrem powiedział – las, który sadzimy teraz  będzie służył przyszłym pokoleniom nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale  także, a może przede wszystkim, w wymiarze przyrodniczym. Dziękuję za każdą pomoc, za obecność i wsparcie na jakie leśnicy zawsze mogą liczyć. Dyrektor podziękował Wojewodzie Pomorskiemu, wszystkim służbom mundurowym, przedstawicielom władz samorządowych i instytucji współpracujących, podkreślając przy tym  wzorcowy charakter wzajemnych relacji.

- Bardzo się cieszę, że wspólnie robimy coś dobrego, a dzisiaj jeszcze patronuje nam przy tym św. Jan Paweł II. Dziękuję za organizację tej akcji, myślę, że co roku będziemy się spotykali  i to już stanie się tradycją na wiele, wiele lat. Chciałbym żeby jak najszybciej zabliźniły się te rany sprzed ponad 5 lat. 5 lat to dla lasu nie jest dużo, ale już widzimy efekty podjętych prac, a my pomagamy w tym jak możemy najlepiej – powiedział Pan Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski.

Pogoda dopisała, a na przygotowaną wcześniej powierzchnię trafiło ponad 68 000 nowych sadzonek drzew, głownie sosny – symbolu zdewastowanych przez nawałnicę borów. Na powierzchni, oprócz sadzonek, znalazła swoje miejsce pamiątkowa tablica poświęcona postaci św. Jana Pawła II z symbolicznym cytatem Jego słów. Kto chce naprawdę odnaleźć samego siebie, musi nauczyć się obcowania z przyrodą bo oczarowanie jej pięknem wprowadza bezpośrednio w ciszę kontemplacji” 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tego wydarzenia za udział i pracę na rzecz przywracania pięknej Ziemi Lipuskiej jej utraconego skarbu jakim są, były i pozostaną lasy.