Aktualności Aktualności

Jedyny jadowity wąż w Polsce

Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Można ją rozpoznać po zygzakowatej wstędze ciągnącej się od karku do końca ogona. Wzbudza strach, ale nie atakuje człowieka bez powodu. Zanim ukąsi, ostrzega charakterystycznym sykiem. Bo tak naprawdę są to zwierzęta płochliwe, skryte i unikające człowieka.

Śmiertelnie niebezpieczna?

Ukąszenie żmii może być niebezpiecznie, szczególnie dla dzieci i seniorów. Ciepłe dni w ostatnim czasie spowodowały, że w lasach coraz częściej spotyka się żmiję zygzakowatą. Dlatego przestrzegamy przed zwiększoną aktywnością tych jadowitych gadów. Gad atakuje zwykle małe zwierzęta, które tradycyjnie stanowią jego jadłospis -  gryzonie, żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Dlatego człowieka ukąsi tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona i nie ma drogi ucieczki. Robi to więc nie tyle w jakimś celu, co odruchowo, w samoobronie. W normalnej sytuacji ucieka przez dwunożnym, o wiele większym od siebie stworzeniem.

Jak rozpoznać żmiję?

Żmije zygzakowate mogą dość znacznie różnić się od siebie kolorem, ale zwykle na ich grzbietach dostrzeżemy charakterystyczny zygzakowaty kształt zwany "wstęgą kainową".

Niekiedy zygzak mocno zlewa się z barwą skóry, wtedy identyfikację lepiej opierać na kształcie głowy. Żmije mają charakterystyczne, trójkątne głowy z węższymi szyjami. Gruczoły jadowe wymuszają inną budowę czaszki, niż np.  u pozbawionego tych narządów zaskrońca. Głowa żmii wyraźnie odróżnia się od reszty ciała, a na jej czubku widnieje wzór przypominający literę V, Y lub X.

Żmije są zwykle mniejsze od pozostałych naszych węży, mają krótsze ciało i bardziej krępe zbudowanie. Żmije posiadają także bardziej wyraźne, pionowe źrenice, co pozwala im na lepszą orientację w terenie.  

Miejsce bytowania

Żmija lubi mocno nasłonecznione polany, podmokłe lasy, pnie zwalonych lub ściętych drzew, nory gryzoni, ale także trawniki. Węże chętnie przebywają pod kamieniami, krzewami, wśród korzeni drzew.  Można ją więc spotkać w bardzo wielu miejscach w naszych lasach, dlatego wchodząc do lasu, uważajmy, gdzie stąpamy i patrzmy pod nogi.

WAŻNE!

Żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym. W celu ich ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij.

Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie. Jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny.

Wybierając się do lasu, pamiętaj o zabraniu małej, podręcznej apteczki. Kilka plastrów, woda utleniona lub odkażające chusteczki, kawałek bandażu i trójkątna chusta w zupełności wystarczą.