Wydarzenia Wydarzenia

23. Piknik Naukowy

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik , którego partnerem jest także Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, odbędzie się w dniu 11 maja 2019 r. na PGE Narodowym i otaczających go błoniach w Warszawie.  Stoisko LP oznaczone symbolem E7 w Strefie Rodzinnej przygotowali w tym roku leśnicy z RDLP w Gdańsku. Jego lokalizację łatwo znajdziesz korzystając z interaktywnej mapki zamieszczonej na stronie pikniku.
Wpisując się w hasło tegorocznego Pikniku,  „MY I MASZYNY”, gdańscy leśnicy przygotowali szereg pokazów, aktywności i atrakcyjnych doświadczeń mających na celu przekazanie wiedzy o zastosowaniu maszyn i nowoczesnego sprzętu w codziennej pracy w lesie. Poniżej lista najważniejszych z nich, która powinna zachęcić wielu z was do odwiedzin na stoisku E7 w Strefie Rodzinnej.  Dla najaktywniejszych gości, którzy zechcą zmierzyć się z wyznaczonymi przez leśników zadaniami, przygotowaliśmy upominki i nagrody w tym m.in. drewniane modele maszyn leśnych do samodzielnego montażu.

SYMULATOR LEŚNYCH MASZYN WIELOZADANIOWYCH
Dzięki symulatorowi harwestera i forwardera wcielimy się w pracownika wycinającego las. Będzie mnóstwo zabawy!

MODELE MASZYN
Gdy żywioł dokona spustoszeń w lesie, do akcji wkraczają maszyny. Zobaczymy, w jaki sposób ciężki sprzęt pomaga leśnikom usuwać zwalone i połamane drzewa, aby pozyskiwać surowiec (oraz dbać o bezpieczeństwo spacerowiczów).

BUDOWA GŁOWICY HARWESTERA
Będziemy podziwiać głowicę harwestera, czyli jego główne narzędzie. Dowiemy się, w jaki sposób pozwala ona ścinać, obalać, okrzesywać z gałęzi i ciąć kłodę na krótsze odcinki.PLANSZA INTERAKTYWNA – SPRZĘTY LEŚNE
Jak nowoczesne technologie pomagają leśnikowi w pracy? Czym mierzy się średnicę drzewa, a czym odległość w lesie? I do czego służą wyniki tych pomiarów?

GRA – PRACE LEŚNE
Zagramy w grę wymagającą wiedzy na temat dawnych i współczesnych urządzeń stosowanych w pracach leśnych. Czy damy radę odgadnąć przeznaczenie maszyn na podstawie obrazków?

LAS PO HURAGANIE
Obejrzymy prezentację skutków huraganu, który nawiedził Polskę w sierpniu 2017 r. Był to największy kataklizm w historii naszych lasów.

SKŁAD GATUNKOWY LASU
Dowiemy się, które gatunki drzew rosną na jakich terenach i dlaczego. Dzięki trójwymiarowemu modelowi uświadomimy sobie rolę ukształtowania terenu i dostępności wody.

NAUKA SADZENIA DRZEW
Jak posadzić drzewo? Natura nie zawsze radzi sobie z zalesianiem – dlatego czasem musi wspomagać ją człowiek. W tym celu nauczymy się posługiwać kosturem i szpadlem.

ROŚLINNE OBRAZY
Poznamy zachwycającą różnorodność lasu. Choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka, las kryje w sobie wielką rozmaitość roślin. Spróbujemy przedstawić to bogactwo w formie plastycznej.

WARSZTATY DOTKNIJ DREWNA
Poznamy właściwości drewna, sposoby jego obróbki i możliwości zastosowania. Spróbujemy też samodzielnie wykonać z niego niewielkie przedmioty.

PRZECINANIE KŁODY
Jakimi maszynami posługiwali się dawni drwale? Jednym z najważniejszych narzędzi była dwuosobowa piła ręczna. Piłując kłodę, przekonamy się, jak ciężka była niegdyś praca w tym zawodzie.

TOR PRZESZKÓD - SYMULACJA PRZEJŚCIA PRZEZ LAS ZNISZCZONY PRZEZ HURAGAN.
Czy poradzimy sobie z przejściem przez las zniszczony huraganem? Tor przeszkód, który na nas czeka, to tylko imitacja, jednak dzięki niemu uświadomimy sobie prawdziwe zagrożenia, które czyhają na takich terenach.

LEŚNE MIEJSCE ODPOCZYNKU
Chwila relaksu w leśnym hamaku… na PGE Narodowym? To możliwe tylko podczas Pikniku Naukowego!

ELEKTROMOBILNOŚĆ
Czym jeździ leśnik? Żeby nie emitować spalin i nadmiernego hałasu, po lesie warto poruszać się samochodem elektrycznym. Obejrzymy prezentację takiego pojazdu.

Zapraszamy w sobotę 11 maja od godz. 11:00 do 20:00.
Strefa Rodziny
(brama nr 11), stoisko E7. Wstęp wolny.