Asset Publisher Asset Publisher

Zmiany w trójmiejskiej strefie bushcraftowej

Na obszarze pilotażowym w Nadleśnictwie Gdańsk, od teraz można legalnie używać turystycznych kuchenek gazowych. To ważna zamiana dla miłośników całodobowego bytowania w lesie.

Nadleśnictwo Gdańsk wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Obszary pilotażowe, zorganizowane w Nadleśnictwach wchodzących w skład Leśnych Kompleksów Promocyjnych pozwalają na zgodne z prawem nocowanie w lesie, co do tej pory możliwe tylko w miejscach biwakowych. Można w nich wypoczywać, ale też nocować z użyciem hamaka lub tzw. tarpu (płachty biwakowej), bez możliwości rozbicia namiotu. W obrębie obszaru  nie można było korzystać z otwartego ognia.

Gazowych kuchenek turystycznych w strefie nadleśnictwa Gdańsk można używać o ile nie jest prognozowane duże zagrożenie pożarowe (Link do mapy). Nie wolno ich też używać na glebach torfowych, w młodnikach czy w lesie z wysoką trawą. Używanie tych urządzeń musi odbywać się pod ciągłym nadzorem użytkownika.

Palenie ognisk dozwolone jest tylko w czterech miejscach znajdujących się na obszarze pilotażowym, lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, czyli leśnych biwakach Borowo, Wyspowo, w miejscu wypoczynku „Młynki” i miejscu postoju pojazdów „Biała”. Niestety w związku z pandemią możliwość korzystania z infrastruktury tych miejsc, w tym z miejsc palenia ognisk jest obecnie zabronione do odwołania.

Więcej o obszarze, regulamin, mapa.