Aktualności
Wstępne omówienie uwag skierowanych w ramach konsultacji społecznych
O konsultacjach
Konsultacje społeczne dotyczyły obszarów objętych ograniczeniami w pozyskiwaniu drewna, wprowadzonymi 8 stycznia br. (tzw. moratorium). Po półrocznym okresie obowiązywania tych ograniczeń, RDLP w Gdańsku przedstawiła propozycję ich aktualizacji. Aktualizacja została przygotowana na polecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Podczas jej opracowywania kierowaliśmy się zasadą, że całkowita powierzchnia objęta ograniczeniami nie może być mniejsza niż ta określona 8 stycznia.
Podsumowanie liczbowe
Uwagi były przyjmowane pisemnie w terminie od 15 lipca do 4 sierpnia. Można je było przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej (wpłynęło 605 opinii) bądź pocztą tradycyjną (wpłynęło 510 opinii). RDLP w Gdańsku zebrała łącznie 1115 uwag.
Charakter wniosków
W trakcie konsultacji do RDLP w Gdańsku napłynęły opinie o różnorodnej treści i formie. Obejmowały one m.in. indywidualne e-maile, pisma od osób prywatnych, instytucji, podmiotów gospodarczych oraz stowarzyszeń. Wśród nadesłanych opinii znalazły się zarówno krótkie, kilkuzdaniowe stanowiska, jak i obszerne analizy zawierające mapy oraz zestawienia tabelaryczne. Niektóre wnioski odnosiły się ogólnie do idei wprowadzenia moratorium, inne natomiast dotyczyły konkretnych lokalizacji, działań lub propozycji rozwiązań. Część z tych wniosków zawierała merytoryczne uzasadnienia dla przedstawionych stanowisk.
Większość opinii miało identyczną lub zbliżoną treść. Wszystkie wnioski zostały dokładnie przeczytane. Ponieważ mimo podobieństw występowały pewne różnice, nie było możliwości zautomatyzowania procesu ich analizy.
Treść wniosków
Z uwagi na dużą liczbę osób, które w ramach konsultacji zabrały głos w sprawie propozycji aktualizacji moratorium, RDLP w Gdańsku przyjęła, że we wstępnym podsumowaniu dokona omówienia wniosków, grupując je według prezentowanego stanowiska.
- Wnioski negujące ideę wprowadzenia moratorium, wpłynęły w liczbie 1028 opinii. Wnioski najczęściej motywowano następującymi okolicznościami:
- Wprowadzenie ograniczeń bez uprzednich konsultacji społecznych,
- wprowadzenie ograniczeń na wątpliwych przesłankach merytorycznych,
- negatywny wpływ na sytuację gospodarczą i rynek pracy w regionach objętych ograniczeniami,
- ograniczenie dostępności lasów,
- Wnioski wyrażające aprobatę dla moratorium, a jednocześnie całościowo negujące propozycję aktualizacji przedstawioną przez RDLP, wpłynęły w liczbie 28 opinii. Wnioski w tej grupie zwykle motywowano w następujący sposób:
- potrzeba zachowania drzew ponad stuletnich,
- walory krajobrazowe,
- ważne miejsce dla lokalnej społeczności, wykorzystywane do spacerów, rekreacji itp.,
- ze względu na katastrofę klimatyczną,
- Wnioski akceptujące propozycję RDLP w całości bądź zawierające uwagi wobec konkretnych propozycji (lokalizacji), wpłynęły w liczbie 59 opinii.
- pewna część wniosków wyraża akceptację dla propozycji RDLP, uznając ją za właściwie umotywowaną i zakomunikowaną,
- wnioski zawierają postulaty o wyłączenie innych wydzieleń
- w części wniosków pojawiają się propozycje dołączenia do obszarów objętych moratorium nowych wydzieleń,
- wnioski dotyczące samego procesu konsultacji i niezwiązane z tematem konsultacji,
Podsumowanie
RDLP do dn. 16 września przygotuje raport z konsultacji. Częścią raportu będzie zestawienie uwag wraz z odniesieniem się do nich. Należy zaznaczyć, że jakkolwiek to RDLP prowadziła konsultacje aktualizacji obszarów objętych ograniczeniami, to jednak decyzję dotyczącą wprowadzenia ograniczeń w pozyskiwaniu drewna podjęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska i także ministerstwo zdecyduje o ich dalszym charakterze. Z tego względu rzeczowe odniesienie się do uwag skierowanych w konsultacjach RDLP będzie mogła przedstawić wyłącznie w zakresie propozycji obszarów, które zostały zaprezentowane w aktualizacji. Pozostałe uwagi zostaną przekazane do Ministra Klimatu i Środowiska.
Odwołując się do reguł prowadzenia konsultacji społecznych, należy zwrócić uwagę, że tego procesu nie można traktować jako plebiscytu, w którym rozstrzygnięcia zapadają na podstawie liczby oddanych głosów. Liczbę wniosków skierowanych w ramach konsultacji może być ew. miarą zainteresowania społecznego. Rola konsultacji społecznych to gromadzenie opinii użytecznych w procesach decyzyjnych. Jakkolwiek to jednostki organizacyjne Lasów Państwowych organizowały proces konsultacyjny, to jednak decyzje co do dalszego funkcjonowania tzw. moratorium podejmie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.