Aktualności Aktualności

Co oferuje nam las- Zapraszamy!

TAJEMNICZE ARBORETUM WIRTY

Arboretum Wirty to wyjątkowe miejsce nie tylko 0na mapie powiatu stargardzkiego, ale także kraju. Jest to, położony na terenie gminy Zblewo, najstarszy leśny ogród botaniczny w Polsce. Jego obszar zajmuje około 70 ha i składa się z części parkowej oraz leśnej. Przechadzając się ścieżkami można zobaczyć wiele urokliwych miejsc oraz ciekawostek botanicznych. Arboretum dla zwiedzających otwarte jest cały rok, w części parkowej jest ogród skalny otaczający niewielki staw. Można tu podziwiać m.in. kolekcję barwnych azalii oraz różaneczników. W innych miejscach są zgromadzone botaniczne ciekawostki: przedstawiciele rodzajów kielichowiec, styrak, ostrokrzew i cypryśnik.

SPACER Z ZAGADKAMI W NADLEŚNICTWIE

WEJHEROWO

Tereny Nadleśnictwa Wejherowo są bardzo rozległe. Zaczynają się na początku Polski, czyli na Helu, a kończą w Redzie. Powierzchniowo obejmuje 60 tys. hektarów, w tym około 20 tys. ha samych lasów. Urokliwe tereny nadleśnictwa zachęcają do pieszych spacerów. Z uwagi na geograficznie położenie na terenie nadleśnictwa znajduje się szereg ciekawych rezerwatów. Łącznie jest ich 7, m.in. na Helu, czyli Helskie Wydmy. Piękny też jest rezerwat Zielone. Gdy się do niego wchodzi, odnieść można wrażenie, że jest się w Amazonii. Występuje tutaj rzadki gatunek chronionego wiciokrzewu pomorskiego. Skupmy się na Puszczy Darżlubskiej. Zlokalizowany jest tam Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Muza”. Ośrodek powstały w 1997 roku położony jest około 8 kilometrów od centrum Wejherowa. Skąd taka nazwa? Być może ma nawiązywać do greckiej mitologii. Takie imię właśnie nosiła bogini sztuki i nauki. Ośrodek przystosowany jest do prowadzenia zajęć lekcyjnych, seminariów i konferencji. Są tutaj też stałe zorganizowane dwie sale wystawiennicze, prezentujące świat pszczół i zwierzęta naszych lasów. „Muza” to także początek leśnej edukacyjnej ścieżki, podczas której dowiemy się m.in. na czym polega praca leśnika. Leśnicy dla spacerowiczów przygotowali łącznie 12 przystanków, m.in. dotyczących pułapek feromonowych do łapania niektórych gatunków owadów. Co ciekawe trasę można nie tylko przejść czytając tablice informacyjne, ale i rozwiązując zagadki. Nadleśnictwo Wejherowo z myślą o najmłodszych wędrowcach przygotowało QUEST - zabawę pod nazwą „Odkryj Las za Muzą”. Rozszyfrowane zagadki pomogą odkryć hasło, które doprowadzi do skarbu. Po skończonej zabawie można udać się na ognisko do niedaleko zlokalizowanego obiektu turystycznego przy leśniczówce. Są tam miejsca wyznaczone do rozpalenia ognia. A jeżeli komuś za mało było przebywania na łonie natury, to przy siedzibie Nadleśnictwa Wejherowo przy ul. Sobieskiego znajduje się ogród dendrologiczny.

SZLAK NA WIEŻYCĘ

Wieżyca to najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale też na całym Niżu Europejskim – 329 m n.p.m. Najłatwiej tu dojechać z drogi krajowej nr 20 Kościerzyna - Egiertowo, skręcając w kierunku Szymbarku. Dojeżdżamy do parkingu, tam wysiadamy i idziemy szlakiem w górę. Konieczne są: dobra kondycja, wygodne buty i brak… lęku wysokości. Można tu zaobserwować jak za wiele lat wyglądać będą kartuskie lasy. Jest takie miejsce po drodze, gdzie jak na Pomorskie Lasy skrywają wiele wyjątkowych miejsce i z pewnością warto wybrać się tu na spacer, aby odpocząć od codziennego zgiełku. Bogata historia tego regionu z pewnością zaskoczy nie jednego turystę. Odkrywamy tajemnice Pomorskich Lasów dłoni widać trzy piętra zalesienia – te młodziutkie niedawno posadzone drzewka, te nieco starsze i te, które pamiętają historię i nie jedno widziały. I takich „pięter” drzew jest w kartuskich lasach wiele.

LEŚNY OGRÓD BOTANICZNY „MARSZEWO”

Nieopodal gdyńskiej Chyloni w lasach Nadleśnictwa Gdańsk znajduje Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”. Miejsce to, choć stworzone w lesie, pozbawione jest wszelkich barier i zaprasza miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu przez cały rok. Dwie ścieżki tematyczne – „Alicja w zaczarowanym lesie” i „Szlak Korzeni”. To wyjątkowe miejsca stworzone ok. 10 lat temu. Obydwa szlaki znajdują się poza terenem ogrodzonym LOB, co sprawia, że dostępne są praktycznie przez całą dobę. Szlak Alicji w zaczarowanym lesie wyróżnia wiele. Na jego pokonanie trzeba sobie zarezerwować około godziny, choć do przejścia mamy niecały kilometr. Nieco dłuższy i zdecydowanie mniej stromy jest Szlak Korzeni. Miejsce, choć jest pełne serpentyn, bez problemu można pokonać z wózkiem dziecięcym. Jest również przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

POMOCNA APLIKACJA PRZY LEŚNYCH SPACERACH

Baza Danych o Lasach (mBDL) to aplikacja, którą nas swoim smartfonie może zainstalować każdy spacerowicz. W bazie znajdziemy położenie lasów w całej Polsce na podkładzie różnych map, m.in.: ortofotomapa, numeryczny model terenu, ale także mapa siedlisk leśnych i zagospodarowania turystycznego. Gdy poświęcimy kilka minut, by lepiej zapoznać się z tą aplikacją, będziemy mogli również przy jej użyciu poznać szczegóły na temat otaczającego nas lasu. Oprócz tego aplikacja posiada pozycjonowanie GPS, dzięki czemu możemy zaznaczyć punkt, w którym zostawiliśmy samochód i móc bezpiecznie do niego wrócić.

Lasy Państwowe