Lista aktualności Lista aktualności

ZANOCUJ W LESIE

Nowa oferta Lasów Państwowych na wypoczynek w lesie.

Nadleśnictwa RDLP w Gdańsku wyznaczyły na swoim terenie specjalne obszary leśne o powierzchni ok. 1500 hektarów każdy, gdzie miłośnicy bushcraftu, survivalu oraz wszyscy spragnieni leśnych przygód mogą spędzić czas uprawiając swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Jego rezultaty okazały się przełomowe dlatego nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających już od 1 maja tego roku. Poza nowymi obszarami zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys ha. Przypomnijmy, że na terenie RDLP w Gdańsku obszary te znajdują się na terenie Nadleśnictw Gdańsk, Wejherowo i Elbląg. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary, od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz - będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.
Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem. Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa.  Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób  w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Prośbę wyślij na adres nadleśnictwa  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu podając następujące dane:

imię i nazwisko zgłaszającego,
telefon kontaktowy,
mail kontaktowy,
liczbę nocy (daty),
liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Pamiętajmy jednak, że zanim udamy się na wyprawę:

Zapoznajmy się z regulaminem korzystania z takiego obszaru.
Zapoznajmy się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu.
Przed  wyjściem do lasu, sprawdźmy, czy obszar nie jest objęty zakazem wstępu. Zakaz wstępu ze względu na prowadzenie prac leśnych oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

Jeżeli w pobliżu obszaru znajdują się rezerwaty przyrody przypominamy, że poruszanie się po nich poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu oznakowana jest namalowaną na drzewach zieloną opaską. 

Pamiętajmy, że biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (nie zostawiaj po sobie śladów).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.