Lista aktualności Lista aktualności

Z kamerą wśród roślin.

Monitoring online z Arboretum Wirty

Już wkrótce będzie można zobaczyć, jak pomorscy leśnicy ratują rzadkie i chronione rośliny naszych lasów. Takie możliwości daje monitoring online, który właśnie powstaje w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Arboretum Wirty.

System przenośnych kamer, które zostaną zainstalowane w poszczególnych strefach nowoczesnej szklarni umożliwi zapoznanie się ze szczegółami związanymi z rozmnażaniem roślin takich jak: sasanka wiosenna, brzoza niska, brzoza karłowata, wawrzynek wilczełyko, pomocnik baldaszkowy, mącznica lekarska czy lilia złotogłów. Na ekranie komputera będzie można dostrzec urodę i ciekawostki dotyczące tych gatunków.

Dodatkowo, wysoko zamontowana kamera obrotowa pozwoli na podziwianie roślin w części parkowej. Dzięki obrazowi z tego urządzenia będzie możliwe oglądanie różnych etapów - w zależności od pory roku - rozwoju roślin. Internauci  będą mogli przekonać się, co w danej chwili kwitnie (np. bajeczne rabaty z azaliami, magnolie), owocuje, co budzi się do życia na wiosnę, a co „zapada już w sen zimowy”. Transmisja będzie pomocna dla turystów planujących przyjazd do ogrodu.

Dla leśników różnorodność biologiczna jest bardzo ważna, dlatego już blisko od ćwierćwiecza w Nadleśnictwie Kaliska (RDLP w Gdańsku) prowadzone są prace nad wprowadzaniem rzadkich roślin do lasu.

Nadleśnictwo Kaliska prowadzi szereg projektów i programów związanych z ochroną i rozmnażaniem zagrożonych roślin. Jednym z ważniejszych, który pozwolił na podgląd działań Nadleśnictwa Kaliska jest  projekt „Zabezpieczenie zasobów przyrodniczych Borów Tucholskich poprzez ochronę i restytucję różnorodności gatunkowej i siedliskowej w Arboretum Wirty”.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 powstała m.in. stacja meteorologiczna, ścieżka pieszo-rowerowa dookoła arboretum, system kładek na terenach podmokłych udostępniający roślinność tam rosnącą oraz nowoczesna szklarnia. Celem tego projektu jest zabezpieczenie zasobów i walorów przyrodniczych Obszaru Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich, w szczególności na obszarze administrowanym przez Nadleśnictwo Kaliska.