Lista aktualności Lista aktualności

XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Szachowe Polski Leśników.

W Kistowie (Nadleśnictwo Lipusz) od poniedziałku 24 lutego do środy 26 lutego leśnicy-szachiści walczyli o tytuł najlepszego w Polsce.

     Do startu w mistrzostwach przystąpiło 44 zawodników reprezentujących 12 regionalnych dyrekcji LP i jeden Park Narodowy oraz dwie trzyosobowe ekipy z zagranicy: Węgrzy i Rumuni. W ekipie węgierskiej znalazł się najwyżej sklasyfikowany uczestnik poprzednich mistrzostw, który przybył na tegoroczne rozgrywki, zdobywca 3. miejsca Nandor Papp.
      W niedzielny wieczór poprzedzający oficjalne rozpoczęcie mistrzostw odbył się otwarty turniej szachów błyskawicznych o puchar miejscowego Wójta Gminy Sulęczyno zakończony zwycięstwem 10. letniego Pawła Teclafa z Gdyni. Ten młody zawodnik ma już na swoim koncie liczne sukcesy w tej dyscyplinie o czym świadczy chociażby posiadanie przez niego 1914 pkt. w rankingu FIDE (metoda Elo).


        Mistrzostwa, których głównym organizatorem jest Związek Leśników Polskich w RP, swoim patronatem objął dyrektor generalny LP, Adam Wasiak. Współorganizatorami tegorocznej imprezy byli RDLP w Gdańsku i Nadleśnictwo Lipusz. Sędzią głównym mistrzostw był Arkadiusz Wiśniewski, sędzia klasy państwowej.
      W poniedziałek zawody uroczyście otworzył Zbigniew Kaczmarczyk, dyrektor RDLP w Gdańsku wykonując następnie tradycyjny pierwszy ruch na szachownicy przy stoliku oznaczonym numerem 1.
         Szachowe mistrzostwa leśników rozgrywane są w systemie szwajcarskim na dystansie 11 rund. Na każdą partię zawodnik ma do dyspozycji 30 minut (tzw. tempo gry).
          W ostatecznej klasyfikacji mistrzostw najlepszym okazał się zawodnik z Węgier, Jozsef Nemeth. Czwarte miejsce ubiegłorocznego triumfatora, Nandora Pappa, zapewniło leśnikom węgierskim zwycięstwo także w klasyfikacji drużynowej. Na podium indywidualnym obok Węgra stanęli Polacy: Tadeusz Walczak z RDLP w Toruniu (2 miejsce) i Roman Godlewski z RDLP w Łodzi (3 miejsce). W klasyfikacji drużynowej srebro przypadło ekipie RDLP w Łodzi a brąz RDLP w Olsztynie.


Dziękując wszystkim uczestnikom za udział w mistrzostwach i sportową atmosferę przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Bronisław Sasin podkreślił perfekcyjne, profesjonalne przygotowanie imprezy i doskonały wybór miejsca przez leśników z Nadleśnictwa Lipusz. Po zakończeniu rozgrywek, we wtorkowe popołudnie wszyscy uczestnicy udali się na przygotowaną przez organizatorów wycieczkę do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku gdzie nieżyjący już założyciel obiektu, Daniel Czapiewski, zgromadził przywiezione z całego świata pozostałości po kaszubskiej emigracji od Syberii po północne krańce Kanady.