Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta Szwedzkiej Agencji Leśnej w Polsce

W dniach 8-13.06. 2014 przebywali z wizytą studyjną do Polski przedstawiciele Szwedzkiej Agencji Leśnej (Skogsstyrelsen). Odwiedzili tereny RDLP w Gdańsku i w Toruniu.

     Szwedzka Agencja Leśna jest instytucją doradczo-administracyjną sprawującą rządowy nadzór nad lasami w Szwecji. Zapewnia dostęp do informacji, kontrolę nad gospodarką leśną, zarządza subsydiami dla właścicieli lasów. Edukuje i szkoli zarówno leśników, jak i społeczeństwo w zakresie specjalistycznym (leśnym) i generalnej wiedzy o poszanowaniu środowiska i roli ekosystemów. Agencja współpracuje z przedstawicielami przemysłu drzewno-leśnego i sektorem środowiskowym realizując politykę leśną kraju, nastawioną na godzenie celów i potrzeb ekonomicznych i ekologicznych. Skogsstyrelsen zatrudnia ok. tysiąca osób i jest podzielona na 3 regiony (północny, środkowy i południowy) - z główną siedzibą w Jönköping. Posiada biura rozsiane w ok. 100 lokalizacjach w Szwecji.
       Wizyta w Polsce koordynowana była przez Regionalną Dyrekcję LP w Gdańsku w porozumieniu z DGLP. Dziewięcioro gości ze Szwecji zapoznało się ze specyfiką zarządzania zasobami leśnymi Pomorza, w tym położonymi na obszarach Natura 2000 - w nadleśnictwach Wejherowo i Elbląg; odbyło się też spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Pomorskiego i ze Stowarzyszeniem Drapolicz. Na ostatni dzień zaplanowano odwiedziny w Technikum Leśnym im. A. Loreta w Tucholi i LKP „Bory Tucholskie" w nadleśnictwie Woziwoda.
      Współpraca RDLP w Gdańsku ze Skogsstyrelsen trwa od 2007 r. Jej efektem jest m. in. zakończona sukcesami realizacja w latach 2010 - 2013 projektu „Hardwoods Are Good". Dziś RDLP w Gdańsku wraz ze Skogsstyrelsen pracuje nad projektem „Nature Hardwoods", ogniskującym się tematycznie wokół zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami leśnymi na terenach Natura 2000 w krajach leżących nad Południowym Bałtykiem (Szwecja, Litwa, Polska oraz Niemcy i Dania).