Lista aktualności Lista aktualności

Rekordowy Ptasi Piknik w lasach Mierzei Wiślanej.

Europejskie Dni Ptaków to dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej. W Polsce w tych dniach organizowanych jest ponad 200 imprez, z których największe już drugi rok z rzędu, za sprawą leśników z Nadleśnictwa Elbląg (RDL w Gdańsku) miało miejsce w okolicach Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej.

Według wstępnych wyników w trakcie tegorocznych Europejskich Dni Ptaków w całej Polsce doliczono się ponad 250 tys. skrzydlatych wędrowców z prawie 200 gatunków. Stało się tak za sprawą prawie 2800 uczestników tego niezwykłego wydarzenia co pod tym względem stawia Polskę na pierwszym miejscu w Europie. Wśród wszystkich imprez organizowanych w naszym kraju największą ponownie okazał się Ptasi Piknik na Mierzei Wiślanej. We współpracy ze Stowarzyszeniem Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz przy finansowym wsparciu WFOŚ iGW w Gdańsku zorganizowali go leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg. Wynik zapewne byłby trudny do osiągnięcia gdyby nie fakt, że ten wąski pas lądu oddzielający Zatokę Gdańską od Zalewu Wiślanego należy do unikalnych w skali całego kontynentu pod względem możliwości obserwacji tego spektakularnego zjawiska przyrodniczego jakim jest jesienna wędrówka ptaków. 

Wykorzystując to leśnicy z Elbląga organizują już po raz trzeci imprezę, która z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą grupę  zapaleńców. W tym roku oficjalnie zarejestrowało się ich 860 jednak należy przypuszczać, że prawie drugie tyle nie zgłosiło się do punktu informacyjnego i po przydziałową kiełbaskę do ogniska. Ten oficjalny tylko wynik stawia imprezę na bezapelacyjnie pierwszym miejscu w Polsce pod względem zarówno liczby uczestników jak i ilości zaobserwowanych osobników, których tutaj doliczono się 93 572.  Wśród nich prawie połowę (46 840) stanowiła zięba, która w całej Polsce stanęła na najwyższym stopniu podium. Kolejne miejsca zajęły bogatka i szpak.

Liczenie przelatujących nad głowami ptaków to nie jedyna atrakcja, jaka czekała na uczestników Ptasiego Pikniku. Prowadzone były otwarte dla wszystkich terenowe warsztaty ornitologiczne połączone z aktywną edukacją przyrodniczą w formie praktycznych zajęć, w dwóch punktach: na najwyższej w okolicy wydmie, tzw. Piracie i na plaży. Poza tym chętni mogli wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Elbląg, opartych na aktywnym uczestnictwie i kontakcie z przyrodą oraz zajęciach fotograficznych organizowanych przez Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej. W tym roku do pikniku dołączyli także przedstawiciele WWF Polska oraz OTOP z Gdańska. W punkcie obrączkarskim każdy mógł podejrzeć jak obrączkuje się ptaki, a także wypuścić ptaka z powrotem na wolność. W ten weekend zaobrączkowano 670 ptaków (to ponad 3 razy więcej niż w zeszłym roku), w większości sikory bogatki. W sieci wpadły także 2 ptaki zaobrączkowane na Litwie i jeden w Rosji. W nocy z soboty na niedzielę przedstawiciele Stowarzyszenia Ochrony Sów złapali w sieci ornitologiczne kilkanaście ptaków  (sowy uszatki, sowy błotne i jedną słonkę). Każdy uczestnik pikniku mógł przy ognisku posilić się pieczoną kiełbaską oraz gorącym napojem.

Ornitolodzy zgodnie oceniają, że w tym roku jeszcze nie nastąpiła kulminacja przelotów i ciągle oczekują na największe nasilenie tego zjawiska. Cieszymy się, że mimo to ptaków nie zabrakło i każdy kto się nimi interesuje ciekawie spędził dzień, uczestnicząc w Ptasim Pikniku przygotowanym przez gdańskich leśników.