Lista aktualności Lista aktualności

Rekordowa frekwencja na sopockim molo. A wszystko za sprawą leśników.

„Wydłużyć imprezę na cały weekend”, „Zbyt krótko i zbyt rzadko”, „Tylko podziwiać, jestem pod wrażeniem”, „Uwielbiam ten festyn. Uczestniczę w nim od 8 lat.” – to tylko niektóre wpisy w księdze pamiątkowej gości tegorocznego leśnego festynu edukacyjnego w Sopocie.

Na skąpany w słońcu Plac Kuracyjny w Sopocie na zaproszenie leśników przybyło w tym roku grubo ponad 40 tys. osób. Jeszcze w trakcie budowania festynowych stoisk tłumy gości spragnionych kontaktu z leśnikami i wiedzy na temat tego, co „w lesie piszczy" zbierały się wokół namiotów. Wyjątkowa staranność przygotowania i umiejętnie dobrana tematyka ścieżki wiedzy leśnej powodują, że sopocki festyn stał się rozpoznawalną marką a wpisy typu „Kolejny raz jesteśmy pod ogromnym wrażeniem atrakcyjności i organizacji festynu! TAK TRZYMAĆ! Do zobaczenia za rok!" czy „Już dawno na edukację na tym poziomie czekaliśmy, życzę wszystkim i całej leśnej braci „Darz Bór" dowodzą potrzeby organizacji imprezy w tej jednej z najatrakcyjniejszych przestrzeni publicznych Trójmiasta.

Na festyn przybywały całe rodziny. Prawdziwie letnia aura, sąsiedztwo nadmorskiej plaży i leśna atmosfera pozwoliły powrócić choć na chwilę do wspomnień z wakacji. Było rewelacyjnie, można było pogłaskać paroroga, zobaczyć wiele ciekawostek,  zagrać w ogromne puzzle ze zwierzętami. Warto iść z dzieckiem." – wyznała jedna z uczestniczek w komentarzu do informacji o festynie na jednym z portali internetowych. Na ścieżce wiedzy leśnej prowadzącej obserwatora od nasiona aż po …… gotowy drewniany mini-dom budowany mozolnie przez najmłodszych uczestników zabawy można było prześledzić wszystko co dzieje się „po drodze" dodatkowo dobrze się bawiąc. Dla większości „mieszczuchów" samo spotkanie oko w oko z ptakiem drapieżnym było niezapomnianym przeżyciem. Było to możliwe dzięki obecności sokolników z Tucholi ze swoimi podopiecznymi. Groźnie wyglądający umundurowani strażnicy leśni przy swoich samochodach patrolowych cierpliwie odpowiadali na pytania związane z zasadami korzystania z leśnych dobrodziejstw.  Na towarzyszącym im stoisku informacyjnym programu „Czyste lasy" leśnicy przekonywali, że wprowadzona w życie 1 lipca b.r. nowa ustawa „śmieciowa" czyni proceder wywożenia odpadów do lasu nie tylko szkodliwym i niedozwolonym ale po prostu bezsensownym i nieopłacalnym.

Gdańscy leśnicy do współudziału w festynie zaprosili tradycyjnie już swoich stałych partnerów.  Z własną ofertą edukacyjną i turystyczną zjawili się przedstawiciele pomorskich Parków Krajobrazowych, Ligi Ochrony Przyrody oraz  Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska. Niestrudzony w swoim ekodziele Bogdan Kwapisiewicz z Klubu Dżentelmena Szos odzyskał ponad 50 zużytych opon rozdając w zamian atrakcyjne sadzonki drzew i krzewów dostarczonych przez leśników z Arboretum w Wirtach.

Drugi rok z rzędu festynowi towarzyszył namiot  gdańskiej Fundacji Hospicyjnej a wolontariusze w żółtych kamizelkach z napisem „Hospicjum to też życie" zbierali fundusze na pomoc najmniejszym pacjentom placówki.

Przez cały czas trwania imprezy festynowa estrada tętniła artystycznym życiem.  Grano, śpiewano i tańczono w różnych rytmach i stylach. Jak zwykle entuzjastycznie przyjęto koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych.  Leśnicy ze Strzebielina, tworzący zespół M22 zafundowali słuchaczom porcję solidnego, mocnego rocka a młodzi artyści z Pałacu Młodzieży w Gdańsku przywołali wspomnienia największych przebojów z ubiegłego stulecia.  Mistrzowski pokaz tańca irlandzkiego można było obejrzeć dzięki grupie niezwykle urodziwych dziewcząt z zespołu Elphin. Zwieńczeniem programu był wielokrotnie bisowany koncert Siergieja Kriuczkowa z towarzyszeniem Riverboat Ramblers Swing Orchestra. Polsko-ukraińska mieszanka rytmów wzbogacona o światowe standardy z repertuaru takich gwiazd jak Louis Armstrong, Elvis Presley czy Frank Sinatra spowodowała, że podchodzący do leśników festynowi goście wielokrotnie dziękowali za możliwość uczestniczenia w tej muzycznej uczcie.  

  

Dziękujemy za super pomysł! Czekamy na więcej!– takimi słowami z leśnikami żegnali się mieszkańcy Trójmiasta i liczni jeszcze o tej porze roku kuracjusze i turyści. Obiecujemy, że wrócimy za rok.

Patronat medialny nad festynem objęli: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk i Dziennik Bałtycki.