Lista aktualności Lista aktualności

Pszczoły „wracają” do kwidzyńskich lasów.

Jesienią ubiegłego roku leśnicy z Nadleśnictwa Kwidzyn powiesili na terenie leśnym leśnictw Trzciano i Bogusz kilka kłód bartnych. 

Akcja poprzedzona była przygotowaniem merytorycznym, które nabywali na warsztatach w Puszczy Nalibockiej na Białorusi oraz w Puszczy Augustowskiej, pod bacznym okiem specjalistów z Bractwa Bartnego.

Kłody wykonane między innymi na I Kwidzyńskich Warsztatach Bartnych okazały się "atrakcyjne" dla pszczół do tego stopnia, iż wiosną tego roku nastąpiło ich naturalne zasiedlenie. W specjalnie wydrążonych barciach pszczoły własnym staraniem, bez pomocy ludzi wykonały plastry, adoptując kłodę na swoje lokum. W środowisku leśnym będą miały nieograniczony dostęp do niezanieczyszczonego opryskami pyłku i nektaru.  O korzyściach płynących z obecności pszczół w lesie nie trzeba chyba pisać – są nie zwykle cenne, gdyż kształtują różnorodność biologiczną środowiska.

Wprowadzanie barci do okolicznych lasów to wspólne działanie Nadleśnictwa Kwidzyn, Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, a od tego roku także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pszczoły wracają do lasu, co niezmiernie nas cieszy.

Relacja z jesiennego „dziania kłód bartnych”  na I Kwidzyńskich Warsztatach Bartnych

Tekst: Bartłomiej Pudło

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!