Lista aktualności Lista aktualności

Praca dyplomowa młodego rzeźbiarza w siedzibie gdańskiej dyrekcji LP.

Rzeźba „Po-wietrze”, o której pisaliśmy we wrześniu, od wczoraj eksponowana jest w biurze gdańskiej RDLP.

Działająca na wyobraźnię rzeźba od 14 listopada wita wszystkich wchodzących do  budynku przy ulicy Rogaczewskiego w Gdańsku. Autor dzieła, Jakub Ostoja-Lniski, jest uczniem rzeźbiarza i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Mariusza Białeckiego. Akademia co roku wypuszcza w świat ze swoich objęć ludzi zdolnych, którzy swoimi pomysłami mają nadzieję zmienić otoczenie i myślenie na lepsze choćby poprzez swojego rodzaju apel do podświadomości czy wspomniane oddziaływanie na wyobraźnię. Tak też jest w przypadku rzeźby „Po-wietrze”.

Jakub Ostoja-Lniski, autor rzeźby "Po-wietrze".

Inspiracją dla stworzenia pracy  były doświadczenia związane z katastrofą naturalną, która wydarzyła się w okolicy miejsca, z którego pochodzi artysta. Nawałnica która przeszła nad Polską z 11. na 12. sierpnia 2017 roku, zrównała z ziemią dobrze mu znany majestatyczny krajobraz Borów Tucholskich. Skłoniło go to do stworzenia rzeźby nie tylko upamiętniającej tamto wydarzenie, ale także przypominającej o czymś, o czym wiele ludzi zdaje się zapominać. Chodzi o naturę dysponującą niewiarygodną siłą.

Coraz częściej w naszym klimacie, nazywanym umiarkowanym, pogoda ukazuje swoje gwałtowne i nieprzewidywalne oblicze. Można to rozpatrywać w kategoriach boskiego gniewu, lub jako konsekwencję naszych destrukcyjnych działań jako ludzkości.

Praca składa się z trzech figur przedstawiających ludzkie sylwetki naturalnej wielkości, męską, kobiecą oraz dziecięcą wraz z elementami nadającymi rzeźbom ekspresji i odzwierciedlenia siły uderzającego wiatru. Materiałem wykorzystanym w stworzeniu pracy są deski z różnych rodzajów drewna, pozyskane z okolic miejsca dotkniętego wichurą, której dotyczy temat pracy.

Prof. Mariusz Białecki.

Wernisaż, który odbył się w siedzibie RDLP w Gdańsku był okazją do spotkania z podzielenia się wrażeniami z twórcą dzieła jak i jego opiekunem, prof. Mariuszem Białeckim, który wszystkim leśnikom w Polsce znany jest jako autor pomnika Adama Loreta stojącego przed budynkiem Dyrekcji Generalnej LP w Warszawie.

Jakub Ostoja-Lniski, urodzony 27.11.1988 roku w Starogardzie Gdańskim. Absolwent Wydziału  Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom  realizował w pracowni profesora Mariusza Białeckiego. Żyje i tworzy w rodzinnym mieście Czarna Woda.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!