Lista aktualności Lista aktualności

Las na kolejne 90 lat już rośnie.

Ponad 44 tys. drzew na powierzchni 5 ha posadzili w weekend mieszkańcy Pomorza.

       „Posadź las na kolejne 90 lat" – na takie zaproszenie gdańskich leśników odpowiedziało w miniony weekend ponad 1800 osób. Ten jedyny raz w roku nie było to zaproszenie do wypoczynku w lesie a do nie najlżejszej pracy, za którą jedyną „zapłatą" była satysfakcja z jej wykonania. W pomorskich lasach stawili się całymi rodzinami aby pod okiem i opieką leśników posadzić swój kawałek młodego lasu. Szczególne zaangażowanie i emocje towarzyszyły najmłodszym uczestnikom akcji, którzy prześcigali się w ilości posadzonych wraz z rodzicami drzewek zapowiadając częste odwiedziny i opiekę nad nimi w przyszłości.      W efekcie akcji zorganizowanej na terenie 11 nadleśnictw odnowione zostały ponad 5 ha lasu. Łącznie posadzono ponad 44 tys. drzewek, w większości gatunków liściastych: dębu i buka. Spośród posadzonych gatunków iglastych najwięcej było sosny i jodły.

W roku bieżącym na terenie RDLP w Gdańsku odnowionych zostanie ok. 1500 ha lasu. Ponadto powierzchnia lasów powiększy się o dodatkowe prawie 50 ha. przeznaczonych do zalesienia. Łącznie posadzonych zostanie ok. 15 milionów drzewek.
     Prawie 100 mieszkańców Trójmiasta stawiło się w leśnictwie Sopot. Z przygotowanych 2 tys. sadzonek dębu nie pozostała ani jedna sztuka. Kilkoro spóźnionych gości z dumą sadziło wspólnie ostatnie drzewko. Wszystkim uczestnikom sopockiego wydarzenia należą się szczególne słowa uznania ze względu na warunki terenowe.


Przygotowana przez leśników 20. arowa powierzchnia stanowiła fragment dość stromego wzniesienia wymagającego sporego wysiłku już na etapie dotarcia na miejsce. Dodatkową nagrodą za ten wysiłek był piękny widok na otaczające dolinę pozostałe zalesione wzgórza.

    We wszystkich nadleśnictwach zakończeniem akcji był wspólny piknik przy ognisku. Widok zadowolonych, uśmiechniętych twarzy był dla organizatorów najlepszą nagrodą za trud włożony w jej przygotowanie.