Lista aktualności Lista aktualności

Europejski Tydzień Leśny 2013.

W dniach 9 – 13 grudnia 2013 r. społeczeństwa całej Europy obchodzić będą po raz drugi w historii Europejski Tydzień Leśny.

Europejski Tydzień Leśny jest inicjatywą piętnastu stowarzyszeń, organizacji i instytucji takich jak m.in. FAO, FSC, Europejska Komisja Gospodarcza UNECE, Europejskie Zrzeszenie Prywatnych Właścicieli Lasów CEPF, Europejskie Zrzeszenie Przemysłu Papierniczego CEPI, Europejski Instytut Leśnictwa EFI i in. Po raz pierwszy obchodzony był w 2008 roku a areną największych towarzyszących tym obchodom wydarzeń były Włochy.

W roku bieżącym stolicą tego święta lasów Europy będzie Rovaniemi, fińskie miasto leżące zaledwie parę kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego, stolica Laponii, kojarzone, zwłaszcza przez najmłodszych, z miejscem zamieszkania św. Mikołaja.

Hasłem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Leśnego jest "The role of forests and
forest products in a Green Economy" („Znaczenie lasów i produktów leśnych dla Zielonej Gospodarki"). Zielona gospodarka jest ideą, która wiąże ze sobą ochronę środowiska i wzrost gospodarczy. Jej wdrażanie pozwala jednocześnie realizować cele zrównoważonego rozwoju we wszystkich jego wymiarach – środowiskowym, gospodarczym i społecznym.
O wszystkich wydarzeniach jakie będą miały miejsce w tych dniach w Rovaniemi oraz o szczegółach obchodów Europejskiego Tygodnia Leśnego dowiedzieć się można ze strony FAO.