Asset Publisher Asset Publisher

Naturalna czy sztuczna? Oto jest pytanie!

I jak co roku – każdy ma w tej kwestii inne zdanie

Jedno jest pewne i niezmienne - tradycją w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest dekorowanie domów choinkami. Pytanie tylko – jakie drzewko wybrać.

- Po prawdziwym boomie na choinki plastikowe kilka lat temu, ostatnio widać odwrót od tego trendu. Coraz więcej osób wraca do kupna drzewka naturalnego, a zwolenników plastikowych drzewek ubywa. Żywa choinka, to przecież nie tylko zapach i klimat w domu. To dowód na poszanowanie dla środowiska, przecież drewno to surowiec biodegradowalny i całkowicie odnawialny – mówi Adam Kwiatkowski dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Czy na pewno choinka z lasu jest eko?

Choinki są hodowane na specjalnych leśnych plantacjach - to miejsca, w których lasu z różnych względów być nie może (np. pod liniami wysokiego napięcia). Część natomiast choinek wycinana jest w ramach koniecznego ze względów hodowlanych przerzedzania młodego pokolenia lasu. To zupełnie tak jak np. w ogródku – żeby mieć dorodne okazy, trzeba przerwać zbyt gęsto posiane rośliny. Żywe drzewka są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, gdyż przetwarza się je np. na nawóz organiczny. Z kolei, do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu. Tworzywa sztuczne powinny być spalane tylko w przygotowanych do tego celu spalarniach, ponieważ dioksyny, emitowane w trakcie spalania są bardzo trujące. Sztuczne drzewka po wyrzuceniu na wysypisko rozkładać się będą setki lat, długotrwałe składowanie tworzyw sztucznych na składowiskach odpadów prowadzi do przenikania toksycznych związków do gleby i wód gruntowych.

 

Czy w lasach hoduje się tylko świąteczne świerki?

Na drzewka świąteczne hodowane są najczęściej drzewka świerka pospolitego, świerka kłującego odmiany srebrzystej, jodły pospolitej, jodły kaukaskiej, daglezji zielonej oraz sosny zwyczajnej.

Jaką choinkę wybrać, żeby pachniała?

Najbardziej intensywny zapach mają daglezje, następnie świerki i sosny.

A jaką choinkę wybrać, żeby się nie obsypywała?

Najdłużej utrzymuje się igliwie jodeł, daglezji i sosen.

Jak przygotować choinkę do postawienia w domu ?

Przede wszystkim kupić ją jak najpóźniej, najlepiej bezpośrednio od producenta. Ideałem jest samodzielne wybranie i wycięcie z plantacji. Potem trzeba choinkę wstawić w pojemnik z wilgotnym piaskiem lub do stojaka wypełnionego wodą.

Jakie drzewka kupują Polacy najchętniej jako drzewka bożonarodzeniowe?

Zdecydowanie najczęściej kupowane są świerki, potem jodły a następnie inne gatunki.