Asset Publisher Asset Publisher

Nowoczesny parking leśny oddany do użytku pomiędzy Lęborkiem i Łebą.

Podróżujący nad morze turyści popularną drogą nr 214 prowadzącą do Łeby mogą od piątku 13 czerwca odpocząć na nowoczesnym parkingu leśnym w Stęknicy.

       Oddany do użytku parking leśny na terenie Nadleśnictwa Lębork jest jednym z 23 parkingów zbudowanych dotychczas w ramach ogólnopolskiego własnego programu Lasów Państwowych pt. „Aktywne udostępnianie lasu" (AUL), który został wprowadzony do realizacji Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych po raz pierwszy w 2012 r. Na jego terenie znajduje się 20 miejsc dla samochodów osobowych w tym dwa z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych, stoły i ławy dla ok. 80 osób, zadaszona wiata, pojemniki na odpady z możliwością ich segregacji, plac zabaw dla dzieci, urządzenia tzw. ścieżki zdrowia i kabina sanitarna. Uzupełnieniem wyposażenia są tablice informacyjne wypełnione treściami z zakresu edukacji przyrodniczej nawiązującej do otaczających parking terenów leśnych praz promujących polski model leśnictwa. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w całości ze środków własnych Lasów Państwowych. W dalsze funkcjonowanie parkingu włączył się lokalny samorząd a w szczególności Gmina Wicko, która wzięła na siebie ciężar jego utrzymania i bieżącego porządkowania.


        Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Ryszard Wenta, wicestarosta lęborski, Stanisław Wiśniewski, zastępca dyrektora RDLP w Gdańsku, Jan Dominiecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Lębork i przedstawiciel wójta gminy Wicko. Lokalizacja parkingu przy bardzo uczęszczanej, zwłaszcza w sezonie letnim, drodze wojewódzkiej nr 214, jedynej prowadzącej do jednego z najpopularniejszych polskich kurortów, do Łeby, powinna okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę zapotrzebowania. Dla mieszkańców odległego o zaledwie 25 km Lęborka będzie doskonałym miejscem do rodzinnych wypadów za miasto i spędzenia czasu w lesie czy skorzystania ze sportowego wyposażenia parkingu.


      Otwarcie leśnego parkingu było częścią rozpoczynających się XXXI Lęborskich Dni Techniki, których tematem w roku 2014, decyzją Komitetu Terenowego NOT, jest jubileusz 90. lecia Lasów Państwowych. Podczas oficjalnej inauguracji obchodów Dni Techniki zorganizowanej w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku prezes Komitetu, Janusz Miklaszewski powiedział, że wybór takiego tematu był jedyną słuszną decyzją. Byłoby źle, gdybyśmy my tu w Lęborku takim tematem się nie zajęli. Jest mi miło, że to 90. lecie świętujemy wspólnie z leśnikami.

  


          W okresie poprzedzającym Lęborskie Dni Techniki leśnicy z nadleśnictw Lębork i Cewice przeprowadzili szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną i informacyjną w większości placówek oświatowych powiatu. Jeszcze w maju zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Las i ludzie lasu", na który wpłynęło ponad 700 prac. W tym samym miesiącu, w dniach 11 i 14 maja w Uroczysku Drętowo przeprowadzono powiatowy konkurs wiedzy o lesie. Na najwyższym stopniu podium zwycięzców stanęli ex aequo uczniowie Zespołu Szkół im. Leśników Polskich w Leśnicach oraz Zespołu Szkół w Łebuni. Wszyscy laureaci wzięli udział w wycieczce do Technikum Leśnego w Warcinie, gdzie mogli zapoznać się z procesem nauczania przygotowującym do zawodu leśnika.
      Na wstępie uroczystości miała miejsce projekcja filmu pt. „90 lat Lasów Państwowych" przygotowanego przez ORW LP w Bedoniu. Uzupełniając zawarty w nim przekaz zastępca dyrektora RDLP w Gdańsku, Stanisław Wiśniewski powiedział, że Lasy Państwowe skupiać się będą na utrzymywaniu poprawnych, wzajemnie korzystnych relacji ze swoim otoczeniem, które stanowią społeczeństwa lokalne, struktury władz samorządowych, podmioty gospodarcze w szczególności te pracujące na rzecz LP i odbiorcy drewna.

  


         Jednym z punktów uroczystości było wręczenie już po raz jedenasty „Certyfikatów Promocji Ziemi Lęborskiej.". Decyzją kapituły tego wyróżnienia laureatami nagród specjalnych za rok 2013 zostali: Zarząd Miasta Lęborka oraz nadleśnictwa Cewice i Lębork. Nagrody, którymi są Lwy Lęborskie, jeden z elementów herbu miasta, odebrali nadleśniczowie Marian Hauza i Jan Dominiecki.
      Na zakończenie gali inauguracyjnej wiceprezes Komitetu Terenowego NOT w Lęborku, pani Jadwiga Wesołowska, zaprosiła wszystkich do zwiedzenia wystawy zdjęć wykonanych przez członków Lęborskiego Klubu Fotograficznego a opatrzonych wspólnym hasłem „Leśnicy gwarancją przetrwania i rozwoju lasu". Las pokazywano już na wiele sposobów. O wiele trudniej jest pokazać ludzi, którzy go tworzą i o niego dbają, powiedziała Jadwiga Wesołowska.