Asset Publisher Asset Publisher

Nie chcesz choinki?

Weź jemiołę!

 

Zanim bowiem drzewka bożonarodzeniowe zagościły na dobre w domach na całym świecie, zamiast nich u powały zawieszano gałązki jemioły. I to własnie jemioła jest poprzedniczką obecnej choinki!

Krzewince tej przypisuje się wiele magicznych właściwości. Wierzono (do dziś tak zresztą jest), że całującym się pod nią w okresie Świąt, miała przynieść szczęście, bogactwo oraz spełnienie marzeń. Pędy włożone do wazonu lub zawieszone pod sufitem miały chroniły domostwo przed złymi mocami i pożarami.

Starożytni Grecy, Celtowie czy Wikingowie wierzyli, że pędy świętej jemioły leczą niemal wszystkie choroby. Obecnie dobroczynne właściwości krzewu są mniej doceniane, jednak niezaprzeczalnym faktem jest że właściwości te ma. Zawiera witaminę C, magnez, potas i wapń oraz szereg innych bezcennych związków. Dlatego też stosuje się ją w leczeniu nadciśnienia, na poprawę krążenie krwi, czy regulacji przemiany materii. Lub po prostu - na ogólnie wzmacnienie organizmu.

Drzewo z kulistymi krzaczkami jemioły (Fot. J. Kuczyńska)

Jemioła pospolita (Viscum album L.) jest wieloletnią, zimozieloną krzewinką, półpasożytniczą, rosnącą na gałęziach starych drzew liściastych i iglastych. Jej krzaczki mają najczęściej charakterystyczny kulisty kształt, szczególnie dobrze widoczny po opadnięciu liści z drzew, na których żyje. Widlasto rozgałęzione pędy osiągają długość nawet do pół metra. Półpasożytnictwo jemioły oznacza, że orzeniami sięga ona pod korę w głąb miazgi drzewa-żywiciela. Stamtąd czerpie wodę i sole mineralne. A ponieważ zawiera chlorofil, to sama potrafi produkować pozostałe substancje odżywcze. Zakwita bardzo wcześnie, bo już w lutym i marcu, a jej kwiaty są niepozorne i słabo zauważalne. Charakterystyczne białe owoce dojrzewają późną jesienią.

Owoce jemioły są chętnie zjadane przez ptaki (Fot. J. Kuczyńska)

Owoce jemioły są ulubionym zimowym pokarmem ptaków. Lubią je szczególnie jemiołuszki, kwiczoły i drozdy. Resztki kleistych owocków, często z nasionkami, przyklejają się do ich dziobów i łapek. W ten sposób przenoszone są na inne konary i drzewa. Opadłe pędy jemioły są natomiast chętnie zjadane przez sarny, jelenie i zające.

Czy zatem jemioła, która jest półpasożytem, szkodzi swojemu drzewu-żywicielowi? Otóż okazuje się, że zasadniczo nie ma to dla drzewa większego znaczenia! Osłabione mogą być jedynie konary czy drzewa obficie porośnięte zielonymi charakterystycznymi kulami.