Asset Publisher Asset Publisher

Dzikie pszczoły wracją do lasów!

W elbląskich lasach jest pierwsza od dziesięcioleci kłoda bartna

To pomysł, który zakiełkował na początku 2017 roku w głowie szefa Nadleśnictwa Elbląg, Mariusza Potocznego. W realizację zaangażowali się inni pracownicy nadleśnictwa, także jeden z leśniczych i dwóch pracowników biurowych. W tym celu w maju wszyscy pojechali do Nadleśnictwa Augustów, które wraz z partnerami (Nadleśnictwem Browsk, Maskulińskie, Supraśl oraz Wydziałem Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku) realizowało projekt pod nazwą ‘Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach’. Dzięki niemu w Puszczy Augustowskiej, Piskiej, Białowieskiej i Knyszyńskiej powstały barcie i zawieszone zostały kłody bartne.

W trakcie szkolenia elbląscy leśnicy uczyli się sposobów dziania kłód bartnych i tego, jak je zawiesić na drzewie. Wtedy też własnoręcznie wykonali pierwszą kłodę. Została ona podpisana i zawisła w Puszczy Augustowskiej. Po powrocie do Elbląga, jeden z leśników wyrzeźbił własną kłodę bartną, a potem z razem z innymi pracownikami nadleśnictwa znalazł dla niej odpowiednie miejsce. Finalnie kłoda zawisła na dębie w leśnictwie Pogrodzie. W wieszaniu pomagali leśnicy z Nadleśnictwa Kwidzyn (oni również chcą wprowadzić kłody bartne na swoim terenie). Dzięki obecności kwidzyńskiego arborysty i doświadczeniu tamtejszych leśników cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Nowa kłoda bartna będzie teraz schła na drzewie do wiosny. Potem zostanie zaopatrzona w niewielką ilość wosku pszczelego. Będzie on miał za zadanie zwabić rój. Teraz wypada tylko trzymać kciuki za zasiedlenie nowego domu przez pszczoły. 

Polskie leśnictwo opiera się o zasady zrównoważonego gospodarowania lasem. Oznacza to, że oprócz funkcji gospodarczej, Lasy Państwowe spełniają też inne role. Dbają miedzy innymi o zachowanie zasobów leśnych oraz ich różnorodność biologiczną. Jednym z przykładów takich działań jest przywracanie miejsc bytowania dzikich pszczół. Ważnym elementem tego procesu jest też tworzenie bazy pokarmowej dla pszczół poprzez urozmaicanie lasu nektarodajnymi gatunkami drzew i krzewów. Ich obecność pomaga nie tylko owadom, poprawia też warunki życia innych zwierząt (między innymi leśnych ptaków).