Lista aktualności Lista aktualności

XX mistrzostwa polski leśników w biegu na orientację

Natura wzywa człeka w las

Tam każdy z nas się czuje młodo

Bo najważniejsze znaleźć czas

By zbliżać się, by zbliżać się,

by zbliżać się,

Z przyrodą!

 

Ten Zaśpiew Leśniczego do słów Marcina Wolskiego i muzyki Włodzimierza Korcza towarzyszył dwudziestym już Mistrzostwom Polski Leśników w Biegu na Orientację.

Niewątpliwy zaszczyt organizacji jubileuszowych zawodów przypadł tym razem Nadleśnictwu Kościerzyna. Mistrzostwa tradycyjnie już odbyły się pod hasłem ZORIENTOWANI NA LAS przy wsparciu Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Biegu na Orientację Leśników.

W sobotę 24 maja Kościerski rynek już od godzin porannych był świadkiem zmagań biegaczy. Pierwsza ruszyła młodzież, która walczyła o puchar Burmistrza Miasta Kościerzyna w ramach imprezy towarzyszącej „Mistrzostwa Szkół Kościerskich w Biegach na Orientację”.

W godzinach popołudniowych w SPRINCIE (szybki bieg uliczkami miasta) o medale walczyli przede wszystkim leśnicy, uczniowie szkół leśnych, właściciele lasów oraz pracownicy Biur Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z całej Polski.

Wyjątkową atrakcją dla mieszkańców Kościerzyny, którzy z zainteresowaniem przyglądali się sportowemu współzawodnictwu były występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich reprezentujących Zespół Szkół Leśnych z Goraja oraz prawdziwy hit dnia – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych z Technikum Leśnego w Tucholi.

Uroczystość dekoracji zwycięzców stała się również okazją do wręczenia certyfikatów nowopowstałemu „Zielonemu Punktowi Kontrolnemu” w Nadleśnictwie Kaliska oraz istniejącemu już od 2013 w Nadleśnictwie Strzebielino. Certyfikaty nadleśniczym Andrzejowi Przewłockiemu oraz Mariuszowi Kaliszewskiemu wręczył osobiście Włodzimierz Protasiewicz Prezes Fundacji Sport i Przyroda –OKO BnOL, autor koncepcji.

W sobotę 25 maja zawody przeniosły się w tereny bliższe sercom leśników-w lasy okalające Miasto Kościerzyna. Tu zadanie było dużo trudniejsze; dłuższy dystans, zróżnicowany teren, gęste podrosty bukowe.

Centrum zawodów znajdowało się w urokliwie położonym na granicy lasu Centrum Kultury Kaszubskiej w Strzelnicy. Tam zawodnicy mogli zregenerować siły oraz poznać swoje wyniki, tam też odbyła się uroczystość wręczenia medali oraz zakończenie zawodów. Zawodników odznaczali między innym Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna Krzysztof Frydel. Uroczystość uświetnił swoją grą Jantar – Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich RDLP Gdańsk.

Tradycją kończącą imprezę jest uroczyste przekazanie sztandaru mistrzostw kolejnemu organizatorowi, w 2020 roku tego zaszczytu dostąpiło Nadleśnictwo Krucz z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

W niedzielne przedpołudnie zainteresowani mieli okazję poznać bliżej kościerskie lasy. W trakcie wyjazdu studyjnego pokazaliśmy uczestnikom problemy związane z zagospodarowaniem terenów pokopalnianych po wydobyciu żwiru. Zaprosiliśmy również na rejs statkiem po „Kaszubskim Morzu”-Jeziorze Wdzydzkim. Była okazja aby popatrzeć na te urokliwe wody prawie „z lotu ptaka”, z modrzewiowej wieży widokowej położonej na puncie widokowym „Krzyż Wdzydze”. Niewątpliwą atrakcją była również degustacja zupy rakowej.

W organizacji mistrzostw pomogli nam między innymi:

Miasto Kościerzyna wraz ze swoimi jednostkami: Kościerskim Ośrodkiem Sportu i

Rekreacji, Kościerskim Domem Kultury oraz Strażą Miejską

Starostwo Powiatowe z Powiatowym Zespołem Szkół Nr 1

UKS Siódemka Rumia

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej

Nadleśnictwa Kaliska, Kolbudy i Lipusz

Dzięki pomocy tych życzliwych i zaangażowanych w propagowanie sportu ludzi XX Mistrzostwa Polski Leśników w Biegach na Orientację z satysfakcją można określić jako imprezę udaną i spełniającą swoją rolę. Goszczeni u nas leśnicy, osoby postronne, a nawet leśnik ze Szwecji, mieli okazję poznać nasze piękne miasto, kościerskie lasy a także kulturę Kaszub.

Mamy nadzieję, że ta sportowa impreza przysporzyła Kaszubom nowych przyjaciół, którzy zapewne jeszcze wiele razy powrócą w te piękne okolice.

 

 

fot. Maciej Piankowski

Poniżej znajdują się wyniki: