Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna zawitała w kwidzyńskich lasach

Choć nadejście wiosny kojarzy się z kwitnącymi i zieleniejącymi się łąkami, najpiękniejsza z pór roku wita Nas w kwidzyńskich lasach już dzisiaj.

Wszystko budzi się do życia, zwierzęta zwiększają swoją aktywność po zimowym uśpieniu. Brzozy zaczynają pędzić soki, na leszczynach widać zwisające żółtozielone kotki, a na wierzbach bazie. Pojawiają się pierwsze kwiaty – przebiśnieg i śnieżyczka, które ożywiają krajobraz.

Zwiastunem wiosny są również coraz głośniejsze trele ptaków, które umilają każdy poranek. Te najbardziej przyciągające naszą uwagę to drozd śpiewak, wilga, raniuszek. Z dalekiej podróży przylatują żurawie i gęsi, które wydają głos zwany klangorem. W słoneczne dni budzą się pierwsze motyle i owady, na które chętnie polują ropuchy i żaby.

W lesie o tej porze roku rozpoczynają się prace odnowieniowe, sadząc nowe pokolenia lasów zapewniamy stały wzrost lesistości naszego kraju oraz stopniowe zwiększanie zasobów drewna.

Miłośników natury zachęcamy do szukania zwiastunów wiosny i wysyłania swoich zdjęć na adres nadleśnictwa –  adrain.wisniowski@gdansk.lasy.gov.pl. Najlepsze zdjęcia zostaną umieszczone na stronie internetowej nadleśnictwa i profilu facebook.