Lista aktualności Lista aktualności

Uratowna od śmierci włochatka

Zamieszkała w kartuskich lasach

Ten rzadki ptak trafił do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt 'Ostoja' w Pomieczynie na terenie Nadleśnictwa Kartuzy z urazem skrzydła. Osoba która przywiozła sowę znalazła ją przy drodze koło Warzna w Gminie Przodkowo. Prawdopodobnie ptak zderzył się z jakimś pojazdem. Włochatka nie była w stanie samodzielnie latać. Pozostawiona w lesie, padłaby ofiarą innego drapieżnika. Włączono leczenie farmakologiczne (trwało około miesiąca), dopiero wtedy sowa odzyskała sprawnosć.

To kolejny cenny gatunek ptaka, który został odratowany przez pracowników 'Ostoi'. Włochatka zaliczana jest do małych sów i występuje jedynie w kilku rejonach Polski. Do tego prowadzi bardzo skryty tryb życia. Szacuje się, że w lasach Nadleśnictwa Kartuzy mieszka kilkanaście par tych sów. Ponieważ Nadleśnictwo Kartuzy na stałe współpracuje z pracownikami 'Ostoi', zdecydowano że sowa zostanie wspólnie wypuszczona na wolność w Lasach Mirachowskich (żyją tam już inni przedstawiciele tego gatunku). Jednak ptak sam zadecydował o swojej przyszłości - na trzy dni przed planowanym wypuszczeniem na wolność, podczas karmienia, po prostu odleciał.

W ten sposób lasy w okolicy leśnictwa Sianowo być może wzbogacą się o nowy gatunek sowy. Życzymy jej udanego powrotu do środowiska i założenia nowej rodziny.