Lista aktualności Lista aktualności

Natura i służba

Leśnicy i harcerze - Leśna strona Zlotu ZHP Gdańsk 2018

Zlot ZHP Gdańsk 2018, odbywający się w dniach 6-16 sierpnia 2018 na Wyspie Sobieszewskiej zgromadzi 15 000 harcerzy i skautów z całego świata, aby świętować stulecie Związku Harcerstwa Polskiego. My również zaangażowaliśmy się w to ogromne przedsięwzięcie.

 

Fot. M. Zawadzki

 

Jednym z elementów programu zlotu jest moduł służba – uczestnicy udadzą się w teren, by poznać wybraną część Kaszub i Kociewia. Wędrówka w regionie posłuży nie tylko podjęciu się wyczynu fizycznego, ale będzie również okazją do pełnienia służby na rzecz lasu i społeczności lokalnej. Wspólnie opracowujemy listę zadań do wykonania dla harcerzy, które będą istotne z punktu widzenia przyrody, lasu i bezpiecznego korzystania z jego zasobów przez nas wszystkich, a tak że przez zwierzęta w nim mieszkające. Wstępna lista miejsc ekspedycji oraz terenów, na których będzie pełniona harcerska służba,  została już ustalona.

 

Autor: W. Pardus

Kolejnym elementem, w który leśnicy się włączą aktywnie będzie moduł natura. Uczestnicy zlotu wyruszą odkrywać walory Wyspy Sobieszewskiej – od kulturowych, po naturalne. Poznając mieszkańców, rezerwaty i miejsca pamięci spróbują odkryć, dlaczego znajdują się akurat w tym miejscu i w tym czasie. Naszym zadaniem będzie dopilnowanie, aby organizowane aktywności, zajęcia i gry terenowe przebiegały z poszanowaniem dla lasu i bezpiecznego z niego korzystania.