Lista aktualności Lista aktualności

Naprawmy to!

Zniszczone oznakowanie? Powalone drzewo? Duża ilość śmieci? Uporządkujmy wspólnie gdyńskie lasy. Zaloguj się z nami do aplikacji NaprawmyTo.pl.

Widzisz zniszczone oznakowania lub tablice edukacyjne? Powalone drzewo nie pozwala iść dalej ulubioną ścieżką? Znalazłeś śmieci, które są zbyt wielkie i ciężkie, żebyś je zebrał i wyrzucił? Od teraz uporządkowanie gdyńskich lasów będzie prostsze. Nadleśnictwo Gdańsk włącza się w gdyński projekt NaprawmyTo.pl.

- Patrolujemy lasy na bieżąco. Staramy się być wszędzie i widzieć wszystko. Wiadomo, że w praktyce to jednak nie do końca możliwe. Naszymi oczami w walce z wandalami czy leśnymi bałaganiarzami od zawsze byli nie tylko pracownicy lasów, ale też mieszkańcy Trójmiasta bądź turyści spacerujący po naszych kompleksach leśnych. Zawsze zgłaszali nam zauważone nieprawidłowości, często jednak mieliśmy wrażenie, że informacja musiała przebyć niezwykle długą drogę, zanim do nas dotarła. Widzieliśmy, że droga powinna być prosta i szybka, tak się jednak często nie działo. Od dawna myśleliśmy o tym, jak skrócić i przyspieszyć tę ścieżkę i jak sprawić, żebyśmy reagowali szybciej na zgłoszone nam nieporządki w lesie. Wreszcie się udało – jest specjalna aplikacja, jest szybka ścieżka dotarcia. Wszystko dzięki rozpoczęciu współpracy z Miastem Gdynia i włączeniu się Nadleśnictwa Gdańsk do projektu naprawmyto.pl – mówi Jacek Szulc, kierujący Nadleśnictwem Gdańsk (któremu podlegają nie tylko gdańskie, ale i gdyńskie lasy).

Wzięcie udziału w projekcie i przyczynienie się do poprawy czystości gdyńskich lasów jest niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę www.naprawmyto.pl lub pobrać na telefon aplikację o tej samej nazwie, przejść formalności związane z identyfikacją swojej osoby w systemie i już można pomagać leśnikom w znajdowaniu miejsc, w którym dzieje się coś – zdaniem zgłaszających - niepokojącego. Po oznaczeniu miejsca i opisaniu tego, co w nim się stało, wystarczy przycisnąć przycisk wyślij. I zgłoszenie automatycznie trafi – bezpośrednio do Nadleśnictwa Gdańsk lub odpowiednich służb miejskich.

- Cieszymy się z tego rozwiązania. Dzięki niemu, mieszkańcy Gdyni dostali możliwość bezpośredniego wpływania na otaczającą ich przestrzeń. Nie trzeba już wiedzieć, do kogo należy las, w którym jest dzikie wysypisko bądź też, do kogo zgłosić zniszczoną wiatę turystyczną, wystarczy zalogować się w serwisie i zamieścić informacje o szkodzie, cała reszta to już kwestia odpowiednich jednostek miejskich, bądź leśnych – dodaje Marcin Naderza, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, pod którą podlega Nadleśnictwo Gdańsk.

Naprawmyto.pl, to nie jedyny sposób komunikacji z Nadleśnictwem Gdańsk. Nadleśnictwo zachęca też kontaktu przez Facebook – za pośrednictwem swojego oficjalnego profilu https://www.facebook.com/nadlesnictwo.gdansk/?fref=ts (@nadlesnictwo.gdansk)

Każdego roku Nadleśnictwo Gdańsk wydaje ponad 150.000 złotych na sprzątanie lasu! Za wyrzucanie śmieci do lasu grozi mandat karny w wysokości nawet do 500 zł.