Lista aktualności Lista aktualności

Na rowerze przez lasy Mierzei Wiślanej

Jest pierwszy odcinek trasy rowerowej z Pasków do Krynicy Morskiej

Można już z niego oficjalnie korzystać. W sobotę (1.10) Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wraz ze Starostą Nowodworskim Zbigniewem Ptakiem oraz Burmistrzem Krynicy Morskiej Krzysztofem Swatem i Nadleśniczym Nadleśnictwa Elbląg Mariuszem Potocznym wspólnie otworzyli pierwszy odcinek trasy rowerowej, która już pod koniec 2018 roku będzie przebiegała od Mikoszewa do Piasków na Mierzei Wiślanej.

Trasa zbudowana została z naturalnych kruszyw. Będzie dzięki temu przepuszczalna dla wody i nie będzie wpływała na zmianę lokalnych stosunków wodnych. Została oznaczona znakami informacyjnymi i kierunkowymi oraz wyposażona w specjalne szlabany ułatwiające przejazd dwuśladom. Cała trasa rowerowa z Piasków do Mikoszewa wyposażona będzie w miejsca postoju rowerzystów, gdzie każdy korzystający z trasy turysta będzie mógł bezpiecznie wypocząć. W związku z tym, że Mierzeja Wiślana to wyjątkowy, bo bardzo wąski pas lądu, trasa została tak zaprojektowana i wybudowana, że będzie służyła także jako droga pożarowa  i wewnętrzna droga leśna po której przemieszczać się będą mogły samochody służb ratunkowych, służby leśnej i wywóz drewna.

Oddany do użytkowania odcinek kosztował  3.929.875 zł i wybudowany został z:

  • środków UE 2.714.750 zł (69,08%)
  • funduszu leśnego Lasów Państwowych 551.027,70 zł (14,02%)
  • wkład własny miasta Krynica Morska to 664.097 zł (16,90 %)

Inwestycja zrealizowana została w ramach Funduszy Europejskich - Program Regionalny pod nazwą „Wyznaczenie i budowa szlaków na odcinkach: Przebrno- Krynica Morska; Krynica Morska – Piaski” w ramach realizacji projektu pn. „Ochrona i zabezpieczenie obszarów chronionych poprzez rozbudowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny w drodze wyznaczenia i budowy szlaków turystycznych na wybranych odcinkach leśnych od Mikoszewa do Granicy Państwa w Krynicy Morskiej”.