Lista aktualności Lista aktualności

Mechaniczne sadzenie lasu.

W dniu 9 listopada 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn odbyły się warsztaty szkoleniowe z odnawiania lasu z wykorzystaniem sadzarek.

      W dniu 9 listopada 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn odbyły się warsztaty szkoleniowe z odnawiania lasu z wykorzystaniem sadzarek produkowanych przez Leśny Zakład Doświadczalny w Krztinach. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Nadleśnictwo Kwidzyn i Wydział Gospodarki Leśnej RDLP w Gdańsku, w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie tym sposobem odnawiania lasu oraz niedawne zakupy pierwszych sadzarek tego producenta . Do udziału oprócz pracowników nadleśnictw zaproszeni zostali przedstawiciele współpracujących z nadleśnictwami Zakładów Usług Leśnych oraz członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego - Regionalne Koło w Gdańsku.
      W trakcie części wykładowej, która odbyła się  w Leśnictwie Łowieckim w Wydrach, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Kwidzyn Michał Wudarczyk porównał ekonomiczne aspekty zastosowania sadzarek oraz sadzenia ręcznego w warunkach nadleśnictwa. Następnie Pan Wojciech Szczotka, którego firma świadczy usługi leśne na terenie Nadleśnictw: Złotów, Zdrojowa Góra  i Kaczory podzielił się swoimi bogatymi, bo blisko 10-letnimi doświadczeniami w odnawianiu lasu z użyciem sadzarek.                 
      Po zakończeniu części kameralnej uczestnicy udali się na teren Leśnictwa Benowo, gdzie na pozycji roboczej  przeprowadzony został praktyczny pokaz sadzenia  2 i 3-letniego dęba oraz 2-letniej sosny. Ogromne zainteresowanie podczas pokazu oraz licznie zadawane pytania pokazują, że odnawianie lasu z użyciem sadzarek będzie miało coraz szersze zastosowani na terenie naszej dyrekcji.