Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy na największym naukowym pikniku

Na 23 Pikniku Naukowym w Warszawie ekspozycję Lasów Państwowych przygotowali leśnicy z terenu RDLP w Gdańsku.

Tysiące osób, które 11 maja odwiedziły Piknik Naukowy w Warszawie, mogły odkryć tajniki życia lasu oraz pracy leśników. Na tej największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej swoje stoisko miały także Lasy Państwowe, reprezentowane przez leśników z gdańskich nadleśnictw. Tematem przewodnim leśnego stoiska było hasło „Maszyny w lesie", a całego pikniku „My i maszyny".

- Liczba gości jaka przyszła na nasze stanowisko przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Miłe dla nas były rozmowy z osobami, które kolejny rok z rzędu odwiedzają leśne stoisko - opowiadali leśnicy tuż po pikniku.

Goście tej popularnej naukowej imprezy mogli wypróbować swoje umiejętności w symulatorze harwestera lub na specjalnie przygotowanej makiecie przekonać się jak pracują w lesie maszyny - harwestery lub forwardery. Wspólnie z leśnikami można było również zmierzyć stos drewna lub dowiedzieć się do czego służy cechówka.

 

To nie był koniec leśnych atrakcji. Na specjalnej makiecie można było także stworzyć swój las, dostosowując gatunki drzew do siedlisk, a w kolejnym miejscu posadzić prawdziwą sadzonkę. Jedną z wielu atrakcji był także specjalnie przygotowany tor przeszkód lub zajęcia snycerskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty z odciskania liści na papierze czy z wypalania w drewnie rysunków.

Piknik Naukowy jest największą w Europie popularnonaukową imprezą plenerową. W tym roku zwiedzający mogli odwiedzić prawie 200 stanowisk z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia. Pierwsza impreza odbyła się w 1997 r. na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 r. Piknik Naukowy jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Od 2013 r. lokalizacją imprezy jest PGE Narodowy.