Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy gdańscy na antenie Radia Plus.

W środę 17 lutego ruszył całoroczny cykl cotygodniowych audycji w Radio Plus Gdańsk.

     Poczynając od dnia 17 lutego przez cały rok w dwóch kilkuminutowych blokach, przed godziną 13 i 14 w każdą środę, antena Radia Plus Gdańsk  należeć będzie do gdańskich leśników.  W programach tych będziemy chcieli  przede wszystkim odpowiedzieć na dręczące, wydawać by się mogło,  społeczeństwo pytanie, po co leśnik potrzebny jest lasom i czemu służy jego w nich  obecność i praca.  Spróbujemy wyjaśnić na czym polega zrównoważona gospodarka leśna.  Wsłuchiwaniu się w głosy radiosłuchaczy  i oczekiwaniu  na pytania czy wręcz podpowiedzi tematów kolejnych audycji  służyć będzie profil Radia Plus na portalu facebook. Tam też zamieszczane będą zapowiedzi kolejnych tematów. Na propozycje tematów audycji jak i na pytania i uwagi czekamy również pod tym adresem.


   
    Gościem Alicji Samolewicz-Jeglickiej w inauguracyjnej  audycji był Adam Kwiatkowski, dyrektor RDLP w Gdańsku (na zdjęciu powyżej).

Od 9 marca prowadzącym audycję jest Jarosław Zgirski. Na zdjęciu poniżej podczas nagrania w Leśnictwie Podrąbiona (Nadleśnictwo Kościerzyna), gdzie kilka dni wcześniej leśniczy Zdobysław Czarnowski zaobserwował trzy wilki. Zrobione przez niego i opublikowane na profilu facebook nadleśnictwa zdjęcia wywołały olbrzymie zainteresowanie mediów tematem powrotu tych zwierząt w pomorskie lasy.  Oprócz leśniczego w audycji wziął udział Maciej Piankowski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Kościerzyna.

Jedno ze zdjęć wilka zrobione przez Z. Czarnowskiego.

Zapraszamy i zachęcamy do słuchania oraz komentowania i zadawania pytań, które prosimy nadsyłać na ten adres.

ARCHIWUM NAGRAŃ AUDYCJI.

1. Audycja 17 lutego - rozmowa z dyr. Adamem Kwiatkowskim - Część 1,   Część 2.
2. Audycja 24 lutego - wyrąb drzew w Leśnictwie Matemblewo - rozmowa z Michałem Grabowskim, inżynierem nadzoru w Nadleśnictwie Gdańsk.  Część 1Część 2.
3. Audycja 2 marca - rozjeżdżone drogi leśne, ciężki sprzęt w lesie - to temat kolejnej rozmowy z Michałem Grabowskim. Część 1,   Część 2.
4. Audycja 9 marca - Plan Urządzenia Lasu, co to jest?,  jak powstaje? Z Arkadiuszem Kuklińskim, dyrektorem gdyńskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej rozmawia Jarosław Zgirski.  Część 1,   Część 2.
5. Audycja 16 marca - dalszy ciąg rozmowy z Arkadiuszem Kuklińskim na temat dokumentu o nazwie Plan Urządzenia Lasu.  Część 1.   Część 2.
6. Audycja 23 marca - red. Jarosław Zgirski sprawdza wraz z Krzysztofem Rynkowskim z RDLP w Gdańsku czy to, co się dzieje w jednym z fragmentów Lasów Oliwskich jest zgodne z Planem Urządzenia Lasu.  Część 1Część 2.
7. Audycja 30 marca - Zbigniew Popławski z RDLP w Gdańsku zaprasza do wiosennego lasu zwracając uwagę na pewne, związane z tą porą roku, zagrożenia i ograniczenia oraz zaprasza do odwiedzenia stoiska Lasów Państwowych podczas Free Time Festiwal w hali AmberExpo w dniach 2 i 3 kwietnia b.r.  Część 1.   Część 2.
8. Audycja 6 kwietnia - Kontynuacja weryfikacji zapisów w Planie Urządzenia Lasu ze stanem faktycznym na gruncie w Leśnictwie Matemblewo - c.d. audycji z dnia 23 marca. Część 1Część 2
9. Audycja 13 kwietnia - O wilkach, które pojawiły się na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna, ich zwyczajach, zachowaniu i obawach ludzi przed spotkaniem z nimi opowiadają Maciej Piankowski, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Kościerzyna i Zdobysław Czarnowski, leśniczy Leśnictwa Podrąbiona, który spotkał się z nimi oko w oko. Część 1.    Część 2.
10. Audycja 20 kwietnia - O zwierzynie, którą spotkać możemy w  kościerskich lasach opowiadają Maciej Piankowski i Zdobysław Czarnowski.  Część 1.      Część 2.     
11. Audycja 27 kwietnia  -  O zaśmiecaniu lasów przez nieodpowiedzialnych turystów opowiada Zbigniew Popławski z biura RDLP w Gdańsku, koordynator akcji "Czyste lasy".   Część 1.    Część 2.  
12. Audycja 4 maja - "Leśny Kompleks Promocyjny" - czym różni się od "normalnego" lasu wyjaśnia Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk.  Część 1.    Część 2.     
13. Audycja 11 maja - Do mało znanego jeszcze mieszkańcom Trójmiasta Leśnego Ogrodu Botanicznego w Gdynie-Marszewie zaprasza i opowiada o nim Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk, współtwórca ogrodu i jego opiekun.  Część 1.      Część 2.    
14. Audycja 18 maja - Jak zachować się w spotkaniu z dzikim czworonogiem lub ptakiem, zwłaszcza młodym i sprawiającym wrażenie porzuconego przez rodziców,  radzi Ewelina Sobańska z Nadleśnictwa Gdańsk.  Część 1.    Część 2.  
15. Audycja 25 maja  - Czy lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego są źle zarządzane? Na postulaty uczestników marszu zaniepokojonych ekologów i entuzjastów TPK jaki odbył się w niedzielę 22 maja  odpowiada Michał Grabowski, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Gdańsk.  Część 1.    Część 2.  
16. Audycja 1 czerwca.  W pięciu wyznaczonych punktach przy wejściu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego możemy spotkać ankieterów prowadzących badania na zlecenie Lasów Państwowych. O co w tych ankietach chodzi mówi Michał Grabowski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Gdańsk.  Część 1.     Część 2.    
17. Audycja 8 czerwca.  Red. Jarosłąw Zgirski odwiedza nadmorskie Nadleśnictwo Choczewo gdzie spotyka się z Rafałem Skowronkiem, inżynierem nadzoru i Tomaszem Wirkusem, podleśniczym.  Część 1.     Część 2.   
18. Audycja 15 czerwca.  Dalszy ciąg wędrówki Jarka Zgirskiego po lasach Nadleśnictwa Choczewo. Tym razem oprócz Rafała Skowronka w audycji pojawił się Sebastian Wejer, opiekun należącego do nadleśnictwa Jeziora Choczewskiego, w wodach którego leśnicy prowadzą gospodarkę rybacką.  Część 1.     Część 2.   
19. Audycja 22 czerwca.  Redaktor Jarosław Zgirski pojechał do Nadleśnictwa Kartuzy, gdzie zamierza spędzić aż dwa tygodnie. W pierwszym odcinku podleśniczy Arkadiusz Marszałkowski, zachęca do wycieczki w lasy mirachowskie, w których znajduje się aż dziewięć niezwykłych rezerwatów a Krzysztof Melder zaprasza na "Blues w Leśniczówce" - imprezę, którą sam wymyślił i od 10 lat organizuje w tychże lasach.  Część 1.     Część 2.     
20. Audycja 29 czerwca.  Nadleśnictwo Kartuzy dzięki połączeniu komunikacyjnemu realizowanemu przez PKM znalazło się w zasięgu kilkudziesięciu minut podróży z Trójmiasta. Jarosław Pawlikowski, inżynier nadzoru w tym nadleśnictwie, zwraca uwagę na największe atrakcje leżące na terenie nadleśnictwa w tym m.in. na pokryty lasami i otoczony rezerwatem szczyt Wieżyca oraz rozległe cmentarzysko kurhanowe w Uniradzu, gdzie pochówek zmarłych trwał przez przeszło 2 tys. lat poczynając od X w. przed n.e. Natomiast leśniczy Jacek Duda zaprasza do leżącego na obrzeżach Kartuz Arboretum Leśników Kartuskich.   Część 1.     Część 2.    
21 Audycja 6 lipca. Ostatni odcinek w Nadleśnictwie Kartuzy. Jarosław Pawlikowski opowiada o pozostałych przyrodniczych atrakcjach kartuskiego nadleśnictwa zaś Wojtek Kiełpikowski, komendant posterunku Straży Leśnej, inicjator i organizator charytatywnych akcji "Spływaj białaczko" i "Dorwij blasta" opowiada o ich przebiegu i rezultatach.   Część 1.    Część 2.    
22. Audycja 13 lipca. Skąd się biorą drzewa w lesie? Na to pytanie Jarosław Zgirski szukał odpowiedzi w Nadleśnictwie Kwidzyn w rozmowie z Adrianem Wiśniowskim. Część 1.    Część 2.  
23. Audycja 20 lipca.  O tym co się dzieje z posadzonymi drzewkami aż do momentu ich pozyskania opowiada Adrian Wiśniowski z Nadleśnictwa Kwidzyn.  Część 1.      Część 2.    
24. Audycja 27 lipca.  O sporze wokół śmieci w pewnym jeziorku na terenie Lasów Oliwskich mówią Marek Zeman, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk i mieszkańcy Oliwy.    Część 1.      Część 2.