Lista aktualności Lista aktualności

Las dla Niepodległej posadzony.

1500 uczestników, 50 tys. posadzonych drzewek na obszarze ok. 5 ha to bilans sobotniej akcji.

      W sobotę 21 kwietnia przy pięknej, słonecznej pogodzie, na terenie Nadleśnictwa Lipusz w Leśnictwie Dywan ponad 1500 harcerzy, wolontariuszy, przedstawicieli senatu RP, władz samorządowych, uczelni wyższych, instytucji i przedsiębiorstw oraz mieszkańców Pomorza posadziło Las dla Niepodległej. Pod takim bowiem hasłem gdańscy leśnicy zaprosili wszystkich chętnych do uczczenia Jubileuszu 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

        W miejscu sadzenia nowego lasu na uczestników akcji czekało blisko 50 tys. sadzonek sosny, dęba bezszypułkowego, modrzewia, brzozy, lipy, głogu jednoszyjkowego, gruszy jabłoni.

     Miejsce sadzenia wybrano nieprzypadkowo. Przypomnijmy - teren Nadleśnictwa Lipusz to najbardziej zniszczony obszar przez sierpniowe nawałnice roku 2017. Huragan zniszczył na tym obszarze las na łącznej powierzchni 7 165 ha, a masę powalonego drewna oszacowano na 1 854 000 m3. Na dzień dzisiejszy powierzchnia uporządkowana obszaru klęski na tym terenie wynosi 4 707 ha., a masa uprzątniętego drewna to 444 926 m3. Planuje się, że zakończenie prac porządkowych na tym terenie nastąpi do końca marca 2019 r., ale jego ponowne zalesienie potrwa kolejne kilka lat.

Zniszczony huraganem las w Leśnictwie Dywan. foto: Jacek Leszewski

        Jednak początek prac zalesieniowych rozpoczął się symbolicznie właśnie w dniu 21 kwietnia. Po odegraniu sygnału myśliwskiego ,,Powitanie” uczestnicy spotkania chwilą milczenia uczcili śmierć 2. harcerek, które zginęły podczas nawałnicy na obozie harcerskim w Suszku. Patriotycznym akcentem było wspólne odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie głos zabrali w kolejności: gospodarz miejsca Pan Maciej Kostka - Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz, Pan Bartłomiej Obajtek - Dyrektor RDLP w Gdańsku oraz  hm. Artur Glebko, komendant Gdańskiej Chorągwi ZHP. W swoich wystąpieniach witali serdecznie wszystkich przybyłych uczestników akcji, podkreślając wzajemnie dobrą współpracę pomiędzy harcerzami a leśnikami dla których, jak stwierdził Bartłomiej Obajtek las był i pozostanie naturalnym środowiskiem aktywności i realizowania życiowej pasji czy zawodowego powołania. Padły też zapewnienia o chęci dalszej współpracy   i deklarowanej pomocy ze strony harcerzy w przywracaniu lasu na zniszczonych terenach.  W roku Jubileuszu 100. lecia powstania ZHP dyrektor RDLP w Gdańsku złożył wszystkim harcerzom życzenia wszelkiej pomyślności oraz konsekwencji i wytrwałości w służbie ojczyźnie, społeczeństwu i polskim lasom.

Dyrektor RDLP w Gdańsku, Bartłomiej Obajtek. foto: Jacek Leszewski

   Po słowach powitania omówiono sprawy organizacyjne dotyczące przebiegu akcji, po których uczestnicy udali się we wskazane miejsca, gdzie czekały na nich szpadle i worki z sadzonkami. Po pobraniu sprzętu i sadzonek wysłuchano instruktażu jak dobrze i bezpiecznie sadzić młode drzewka, po czym ochoczo wyruszono we wskazane przez leśników miejsca, gdzie rozpoczęto pracę, na którą wszyscy czekali – sadzenie młodego lasu!  Akcja przebiegała sprawnie i jedynie wiatr, który zniszczył to miejsce przypominał o swojej obecności i próbował przeszkadzać  w naprawianiu szkód jakie wyrządził.

Sadzenie lasu. foto: Jacek Leszewski

        Po zakończeniu sadzenia na wszystkich czekał zasłużony posiłek oraz pamiątkowy znaczek z napisem ,,Sadzimy Las dla Niepodległej”. Leśnicy przygotowali również materiały informacyjne oraz sadzonki sosny jako praktyczną pamiątkę z tego wyjątkowego dnia.

       Dodajmy, że jeszcze w tym roku gdańscy leśnicy planują zorganizowania podobnej akcji, która swym zasięgiem obejmie 30 ha powierzchni leśnej, na której posadzimy 300 000 sadzonek drzew.

        W imieniu gdańskich leśników dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w tej jakże symbolicznej i pożytecznej akcji ,,Sadzenia Lasu dla Niepodległej”.