Lista aktualności Lista aktualności

Jesion wyniosły

Drzewa naszych lasów

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.) to jedno z najpotężniejszych drzew naszych lasów. Dorasta do 40 m wysokości i nierzadko góruje nad otaczającym go lasem. Stąd zapewne wywodzi się jego nazwa gatunkowa. Dożywa 200-300 lat. W Polsce jest jedynym naturalnie występującym jesionem.

Jest drzewem stosunkowo łatwo rozpoznawalnym. Nawet zimą w stanie bezlistnym można poznać go po czarnych, matowych i ułożonych nakrzyżlegle pączkach. Jego liście są duże, złożone z 7-11 listków.

Liść jesionu wyniosłego (Fot. J. Kuczyńska)

Kwiaty jesionu wyniosłego, choć niepozorne, są łatwo zauważalne – to purpurowe wiechy, pojawiające się jeszcze przed rozwojem liści. Przekształcają się w charakterystyczne nasionka opatrzone pojedynczym skrzydlakiem. Z pewnością zna je każdy miłośnik przyrody.

Nasiona jesionu wyniosłego (Fot. J. Kuczyńska)

Jest drzewem stosunkowo rzadko spotykanym w naszych lasach. Dzieje się tak za sprawą jego dużych wymagań co do siedliska. Lubi gleby żyzne i wilgotne, preferuje stanowiska ciepłe i jasne. Z tego względu najczęściej można go znaleźć w dolinach rzecznych w towarzystwie dębu i olszy. Bardzo cierpi z powodu późnych wiosennych przymrozków a zimą przy silnych mrozach przemarza. Dodatkowo od ok. 20 lat kondycja jesionu spada. Przyczyna nie jest do końca zbadana, prawdopodobnie jest to kompleks niekorzystnych czynników.

Kora jesionu wyniosłego (Fot. J. Kuczyńska)

Drewno jesionu jest jednym z najtwardszych i najwyżej cenionych spośród naszych krajowych gatunków. Kiedyś wyrabiano z niego obręcze, koła, narty czy styliska do siekier, dziś cenione jest głównie jako okładzina do mebli i materiał na schody.

W przeszłości był szeroko stosowany w lecznictwie przy schorzeniach takich jak febra i żółtaczka, przy usuwaniu pasożytów jelitowych, kamieni nerkowych, gojeniu ran a także jako lek na ukąszenia żmii.

Jesion to symbol ognia, boskości, potęgi, sprawiedliwości i giętkości ale też potęgi i majestatu.

W horoskopie galijskim ludzie urodzeni pod znakiem jesionu (od 25.V do 3.VI i od 22.XI do 1.XII) potrafią zamienić marzenia w plany a te urzeczywistnić. Egzaltowani, lubiący wzbudzać podziw, humorzaści. Skrzętnie ukrywają choroby, niedostatki charakteru i kompleksy. Bywają nieostrożni, roztargnieni i naiwni. Czy można się z tym zgodzić? No nie wiem... 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)

Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.

                                                                                  PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!