Lista aktualności Lista aktualności

Intymne życie jeleni

Kończy się rykowisko!

Początek października. Dni coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze. Drzewa utrzymują jeszcze swoją zieloną barwę, ale liście przybierają już żółte i pomarańczowe odcienie. To znak, że idzie jesień – dla dzikich zwierząt to czas poważnych zmian. Dla jelenia szlachetnego to czas zalotów i pojedynków.

Wystarczy jedna grzejąca się (gotowa do zapłodnienia) łania i jelenie byki opętuje czyste szaleństwo! Przez cztery tygodnie rykowiska byki myślą wyłącznie o rozmnażaniu. W ślad za zapachem łani podążają samce i próbują zdobyć względy jej i chmary innych łań. Gdy już zdobędą chmarę, będą bronić dostępu innym bykom nawet za cenę własnego zdrowia.

Podczas rykowiska możemy usłyszeć kilka podstawowych odgłosów: młodego byka szukającego łani, starego byka, byka stadnego, czy np. byka wyzywającego rywala do walki. Łanie również wydają charakterystyczne odgłosy tzw. ględzenie łani, jednak są to dźwięki nieporównywalnie słabsze. Ryki byków słychać nawet z odległości wielu kilometrów!

Ten film udało się nagrać na obrzeżach Nadleśnictwa Gdańsk. Rykowisko nie odbywa się blisko miasta, ponieważ jelenie prowadzą skryty tryb życia. Z trójmiejskich lasów korzysta wielu ludzi, przez co płochliwe jelenie nie mają dogodnych warunków do odbywania rykowiska. Im dalej od miasta, tym bezpieczniej czują się jelenie. Dlatego rykowisko możemy obserwować tylko z dala od miasta.

Rykowisko to tylko cztery tygodnie w roku, dlatego każdy miłośnik przyrody, który przegapił czas rykowiska będzie musiał poczekać.

Do usłyszenia za rok!