Lista aktualności Lista aktualności

Gdańscy leśnicy dla małych pacjentów.

Jeśli mały pacjent nie może przyjść do lasu, to las przyjdzie do niego…

W  dniu 16 maja 2018 r. odwiedziliśmy młodych pacjentów przebywających pod opieką Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W trakcie wizyty opowiedzieliśmy dzieciom, jak wygląda praca leśnika. Atrakcją spotkania była prezentacja wystawy fotograficznej autorstwa leśnika, Marcina Zawadzkiego, zatytułowanej „Leśny zwierzyniec”. Na fotografiach zostały uchwycone zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Unikalne zdjęcia wymagały od fotografa olbrzymiej cierpliwości, wielogodzinnego wyczekiwania na wymarzone ujęcie. Autor osobiście opowiadał o fotografowanych zwierzętach, a następnie odpowiadał na liczne pytania dotyczące tajników swojej pracy.  Wystawę można nadal oglądać na I piętrze budynku CMI (przy ul. Smoluchowskiego 17).

 Było to pierwsze z wielu planowanych spotkań edukacyjnych prowadzonych przez gdańskich leśników na terenie UCK w Gdańsku. W inauguracji współpracy podjętej w ramach trójstronnego porozumienie pomiędzy przedstawicielami  GUMed, UCK i RDLP w Gdańsku udział wzięli: prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Jan Borkowski – z-ca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ds. ekonomicznych. Zajęcia edukacyjne poprowadziły Iza Kashyna-Pleskot i Katarzyna Gronek z Nadleśnictwa Wejherowo, a nad całością czuwała Agnieszka Glińska-Hryckiewicz – koordynator edukacji leśnej z ramienia RDLP.

Jak wygląda mały buk? Ile lat będzie rósł, by osiągnąć wymiary budynku? Pacjenci z klinik pediatrycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego już wiedzą, że ponad 100. Wiedzą również,  jakie ślady zostawiają: jeleń, wilk, sarna, dzik czy też lis – mogli to sprawdzić za pomocą specjalnego zestawu z piaskiem kinetycznym. Leśnicy przynieśli ze sobą rekwizyty, których na co dzień używają w pracy. Dzieci mierzyły kask dla pilarzy, oglądały cechówkę z numeratorem do drewna i pułapkę feromonową, a także specjalną farbę, którą oznacza się drzewa. Szczególny entuzjazm wywołał eksponat sowy, która od jednej z małych pacjentek otrzymała imię Hania. Edukatorki sprezentowały dzieciom puzzle, książki i gry, dzięki którym o lasach mogą dowiedzieć się jeszcze więcej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za to wyjątkowe spotkanie i do zobaczenia!