Lista aktualności Lista aktualności

Drzewka ,,poszły” w Trójmiasto!

,,Drzewko za makulaturę” – pod takim hasłem, po raz kolejny gdańscy Leśnicy wzięli udział w akcji organizowanej przez Dziennik Bałtycki.

       Do segregacji odpadów, w tym tych ,,papierowych”, przyzwyczailiśmy się już prawie wszyscy, ale o ileż przyjemniej jest kiedy nie musimy za to płacić, a w zamian otrzymujemy młode drzewka!

       ,,Drzewko za makulaturę” – pod takim hasłem, po raz kolejny gdańscy Leśnicy wzięli udział w akcji organizowanej przez Dziennik Bałtycki. 4000 sztuk drzewek przyjechało na tę akcję specjalnie z Nadleśnictwa Kaliska. Wyhodowano je na szkółce położonej na terenie #Arboretum Wirty. Choć ,,drewniane” - drzewka rozchodziły się jak świeże bułeczki ustępując miejsca stertom makulatury, stanowiącej cenny surowiec podlegający recyclingowi.

        Ważne jest, że szczęśliwi posiadacze drzewek zdobywają w wyniku tej akcji nie tylko drzewka, ale i wiedzę o tym, że oddawanie makulatury nie ma nic wspólnego z ratowaniem lasów no chyba, że tych równikowych, których rzeczywiście ubywa. W Polsce na szczęście sytuacja jest odwrotna – lasów ciągle przybywa i zbliżamy się do magicznej liczby 30% (obecnie 29,5%) powierzchni leśnej kraju. Dodajmy, że Województwo Pomorskie jest pod tym względem potentatem zajmując ze swoją powierzchnią lasów wynoszącą 36,4% III miejsce w kraju (GUS). Początki były trudne. W 1945 r. szacowano, że powierzchnia leśna wynosiła ok. 19,7 % (LP). Był to rok powstania gdańskiej dyrekcji lasów i przejęcia przez nią odpowiedzialności za zasoby leśne naszego regionu. Od lat z różną intensywnością zalesiamy tereny, na których wcześniej lasu nie było (np. grunty porolne i inne nieużytki) zaś powierzchnia lasów istniejących podlega ochronie ustawowej i nie może być tak po prostu zmniejszana. W miejsce jednego wyciętego drzewa sadzimy przeciętnie od 3 do 5 nowych drzew.  Każda wycinka jest wynikiem potrzeb hodowlanych lasu w trakcie jego wzrastania,  na czym korzysta przemysł drzewny, w tym papierniczy.

         Reasumując: 4000 sztuk drzewek ,,zalesi” działki, skwery, przydomowe ogródki, trawniki, balkony obszaru trójmiasta i okolic, makulatura ulegnie ponownemu przetworzeniu, a powierzchnia lasów dalej będzie wzrastała ku uciesze i pożytkowi nas wszystkich, i przemysłu drzewnego również.

Dziękujemy leśnikom z Nadleśnictw: Gdańsk, Wejherowo i Kolbudy za przygotowania i udział w tej pożytecznej akcji!