Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmianie zwierząt zimą

Co robić by pomóc zwierzętom w najcięższej porze roku – dokarmiać, ale z głową!

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

   Na zewnątrz zrobiło się bardzo zimno, wiele osób w tym czasie zaczyna dokarmiać dzikie zwierzęta. Nie każdy jednak wie, że nie wszystko, co wydaje nam się dobre dla dzikich zwierząt, takie w istocie jest. Przeczytajcie w jaki sposób dokarmiać zwierzęta aby im nie zaszkodzić. Dokarmianie zwierząt w okresie realnej zimy jak najbardziej ma sens. Bez naszej pomocy wiele zwierząt po prostu sobie nie poradzi. Narażone na śmierć są przede wszystkim mniej doświadczone, stare bądź osłabione zwierzęta. Karmienie musi odbywać się kiedy faktycznie za oknem jest zima, to znaczy kiedy występuje wysoka pokrywa śniegu. Bez wsparcia ludzi zwierzęta mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto poznać zasady rozsądnego dokarmiania zwierząt. Należy jednak pamiętać, iż dokarmianie ptaków nie zawsze jest wskazane. W okresie gdy temperatury są dodatnie i nie ma śniegu może to doprowadzić do negatywnych konsekwencji: przyzwyczajenia zwierząt do łatwego pokarmu oraz stłumienia ich instynktów, przez co stają się niesamodzielne.  Mają one bowiem możliwość zdobycia zdrowego, naturalnego pokarmu. Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Należy także pamiętać, że nieumiejętne dokarmianie przez człowieka dziko żyjących zwierząt może przynieść więcej szkód niż korzyści w przypadku nieodpowiedniego rozumienia jego istoty.

Ptaki

   Najciekawszą metodą dokarmiania zwierząt jest przygotowanie karmnika, w co szczególnie warto zaangażować dzieci. Praca nawet nad bardzo prostym modelem może być przednią zabawą i źródłem satysfakcji. Później, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na zainstalowanie karmnika.  Istotne jest również to, aby konstrukcja karmnika chroniła jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. Po zbudowaniu karmnika i zadbaniu o pokarm konieczne jest czyszczenie go od czasu do czasu z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Mile widziane jest umieszczenie poidła w pobliżu karmnika.

Najważniejsza zasada dokarmiania ptaków

   W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.

Kilkukrotne dostarczenie pożywienia wystarczy by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie.

Czym można dokarmiać ptaki?

   Dobór karmy, którą podsuniemy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami. Resztki tego rodzaju powodują choroby, a nierzadko też śmierć ptaków. Jeśli mówimy o chlebie - najlepiej żeby był to chleb z ziarnami.

Wybierając pożywienie dla ptaków nie wolno zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot. Ptaki szczególnie uszczęśliwi dieta składająca się z: ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec. Okruchy pieczywa również są w porządku, lecz nie powinny być głównym składnikiem, a jedynie uzupełnieniem wszystkich podawanych przez nas pokarmów. Zbyt duża ilość chleba w pożywieniu jest w stanie spowodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli okaże się nieświeży.

Zwierzyna leśna (płowa i czarna)

   Największy udział w podawanym pokarmie powinna stanowić karma sucha, taka jak siano łąkowe dobrej jakości, siano z roślin motylkowatych i karma zielona. Warto też pamiętać, że należy podawać takie jego ilości, które mogą być zjedzone wkrótce po podaniu. Nadmiar pożywienia pozostawiony w miejscu dokarmiania może doprowadzić do zepsucia pokarmu, a po jego zjedzeniu wywołać chorobę, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Paśnik, w którym przez całą zimę zalega pokarm, może stać się źródłem chorób u zwierząt. Niebezpieczne jest również podawanie wysokoenergetycznych i wysokobiałkowych pokarmów. Ich ilość powinna być dozowana przez wykwalifikowaną kadrę, która jest w stanie ustalić zapotrzebowanie na taki rodzaj pokarmu, odpowiedni do stanu zwierząt i warunków atmosferycznych.

Zwierzęta jeleniowate

   Jeleń, sarna i łoś - które są przeżuwaczami, podobnie jak krowa czy koza - dla prawidłowego trawienia potrzebują dużo pokarmu włóknistego, między innymi gałązek drzew czy trawy. Dlatego jeśli chcemy dostarczyć sarnom lub jeleniom pokarmu bardziej energetycznego, jak ziarna zbóż, to jednak warto to wymieszać z pociętymi gałązkami drzew - wtedy pokarm lepiej będzie się trawić. Bardzo ważne jest aby pokarm, którym dokarmiamy, był zbliżony do naturalnego, takiego który zwierzęta mogą pozyskać w naturze.

Wcześniejsze przygotowanie pokarmu

   Leśnicy i zoolodzy zalecają, by zawczasu przygotować całe gałązki z liśćmi. Zebrane późną wiosną i w okresie letnim, dobrze wysuszone, stanowią doskonałą pod względem smakowym i odżywczym karmę. Nadają się do tego praktycznie wszystkie drzewa i krzewy liściaste z wyjątkiem kruszyny, bzu czarnego i niektórych odmian wierzb. Ten zakres czynności należy jednak zostawić fachowcom - dbają o to myśliwi z kół łowieckich. Przeglądu łowisk dokonuje nadleśnictwo za pomocą służb terenowych. Im ludzie mniej czasu przebywają przy paśnikach tym lepiej, ponieważ pozostawiamy po sobie ślad w formie zapachu, który wzbudza w zwierzynie niepokój. Paśniki to swoista ostoja, gdzie zwierzyna ma regenerować siły w spokoju. Jeżeli ktoś z nas ma faktycznie potrzebę pomocy zwierzętom - może skontaktować się z jednym z 20 kół łowieckich działających na terenie Nadleśnictwa Starogard (VIII Rejon Hodowlany) i przekazać pożywienie.

Dbają o zwierzynę

   Należy pamiętać, iż mamy zinwentaryzowane ponad 10117 osobników zwierzyny płowej (łoś, jeleń, daniel, sarna) i 595 osobników zwierzyny czarnej (dzik), dla której ilość wymaganej karmy stanowi kilkaset ton pożywienia. Pomimo wykładanej karmy w lesie przy paśnikach, koła łowieckie uprawiają wydzierżawione od nadleśnictwa tak zwane poletka łowieckie, gdzie uprawiają w sezonie wegetacyjnym rośliny stanowiące element diety zwierzyny leśnej.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)

Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą  i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.

                                    PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!