Lista aktualności Lista aktualności

DLA LASU-DLA… GDAŃSZCZAN

Gdańscy leśnicy gośćmi i współorganizatorami 10. urodzin Centrum Hewelianum.

Trudno opisać moc atrakcji i ilość przybyłych gdańszczan chcących z nich skorzystać  w dniu 10 Urodzin Centrum Hewelianum. Prezentem dla ,,solenizanta” oraz tłumnie przybyłych gości były stoiska i atrakcje jakie przygotowali na to piknikowe spotkanie gdańscy leśnicy. Ilość prezentacji, zajęć, warsztatów i innych, leśnych tajemnic naszej pracy była zaskoczeniem zarówno dla samych organizatorów jak i przybyłych gdańszczan! Dyrektor Centrum Hewelianum podkreślił profesjonalizm stoisk oraz ich wysoki poziom edukacyjny.

Foto: Jacek Leszewski

Zaprezentowaliśmy wszystko to co ważne dla samego lasu jak i korzyści płynące z jego racjonalnego użytkowania dla społeczeństwa.  Zaczynając od nauki sadzenia jednorocznej sosny przy użyciu ,,kostura”, poznanie różnorodności gatunkowej drzew sadzonych przez leśników, trudną ale dającą dużo satysfakcji obróbkę drewna - na poznaniu elementów super nowoczesnej, energooszczędnej konstrukcji domu z drewna kończąc. O drewnie i różnorodności jego  zastosowań cierpliwie opowiadali przedstawiciele Zakładu Przerobu Drewna z Lęborka, którzy  na co dzień zajmują się jego obróbką i przygotowaniem do szerokiego wykorzystania, w odpowiedzi na wciąż rosnący ,,apetyt” na ten uniwersalny i w pełni ekologiczny surowiec.  Nie zapomnieliśmy o mieszkańcach lasów ucząc rozpoznawania ich odgłosów, zostawianych śladów i tropów.

Cieszy, jak wielu mieszkańców Trójmiasta przekonaliśmy, że prowadzona przez nas, zrównoważona gospodarka leśna, opiera się na wiedzy i doświadczeniu wielu pokoleń leśników. Dotychczasowe wyniki naszej pracy, w tym wzrost lesistości regionu oraz ciągły wzrost ilości gatunków liściastych, są gwarancją bezpiecznego czerpania korzyści jakie dają człowiekowi lasy. W zamian zapewniamy lasom trwały oraz bezpieczny wzrost i rozwój - bez uszczerbku dla ich powierzchni.

Foto: Jacek Leszewski

Centrum Hewelianum życzymy jeszcze wielu tak pięknych, pogodnych i udanych Jubileuszy. Wszystkim odwiedzającym nasze stoiska dziękujemy za zainteresowanie i chęć poznania pracy leśnika – pracy, której sens najlepiej oddają słowa:    DLA LASU-DLA LUDZI.