Lista aktualności Lista aktualności

CZAS W LAS!

Dla wielu z nas zaczął się wspaniały czas wakacji. Lasy administrowane przez gdańskich leśników są dostępne dla wszystkich i z roku na rok stają się coraz częstszym celem wycieczek.

Pamiętając o tym wychodzimy naprzeciw wszystkim, którzy  w ciszy, spokoju, oddychając czystym powietrzem szukają  w lesie odpoczynku.

W trakcie podróży zmotoryzowani turyści mogą więc odpocząć w 363 przygotowanych miejscach postoju i odpoczynku wyposażonych w wiaty, zadaszenia i ławki.  W tutejszych lasach znajdziemy łącznie 37 pól i miejsc biwakowania. Dla tych, którzy odpoczynek chcą połączyć z wiedzą o lesie przygotowano 45 ścieżek edukacyjnych o łącznej długości ponad 100 km, a 39 izb i miejsc edukacyjnych przybliży  w przystępny sposób specyfikę pracy leśników oraz inne tajemnice pomorskich kniei. Zwolenników dłuższych tras spacerowych zachęcamy do przemierzania łącznie 1685 km pieszych szlaków turystycznych, a na miłośników jazdy konnej czeka 799 km specjalnie w tym celu przygotowanych tras. Do dyspozycji rowerzystów oddajemy  łącznie ponad 2000 km atrakcyjnych szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności. Walory wypoczynkowe i atrakcyjność pomorskich lasów to również: 80 rezerwatów przyrody, w tym 42 leśne o łącznej powierzchni ponad 5000 ha; 873 pomniki przyrody; 7 parków krajobrazowych oraz 35 obszarów chronionego krajobrazu o łącznej powierzchni 183 tys. ha.

Udostępniamy też leśną bazę noclegową. Specjalnie dedykowana leśnym turystom strona internetowa  pomaga w wyborze najciekawszych miejscach do wypoczynku w lesie: http://www.czaswlas.pl/.

Pamiętajmy jednak, że wypoczynek w lesie to przede wszystkim ucieczka od hałasu i zgiełku dnia codziennego. W trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom po leśnych duktach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Szczegółowe informacje na temat infrastruktury turystycznej znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw.

Przygotujmy się do wycieczki:

  • Przygotuj plan wycieczki
  • Sprawdź, ile czasu będziesz potrzebował
  • Sprawdź pogodę
  • Zapisz sobie telefon do lokalnego leśniczego i straży leśnej, nie zapomnij też o numerze alarmowym 112 - mogę się przydać
  • Powiadom znajomych, dokąd się wybierasz
  • Nie zbaczaj ze szlaku, nie stosuj skrótów - w ten sposób nie zgubisz drogi
  • Staraj się nie chodzić sam, jeśli nie masz doświadczenia. Z przyjaciółmi zawsze jest milej wędrować
  • Śmieci zabierz ze sobą! Nie zostawiaj ich w lesie!
  • Po każdej wyprawie obejrzyj dokładnie całe ciało, czy gdzieś nie wbił się kleszcz

 

Zapraszamy do odwiedzania lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku!