Lista aktualności Lista aktualności

Akcja dokarmiania ... "specjalnego gościa" w Nadleśnictwie Lębork

Wraz z nastaniem większych mrozów i zaleganiem pokrywy śnieżnej pracownicy Nadleśnictwa Lębork rozpoczęli dokarmianie „nowego mieszkańca lasu”, żubra.

Samiec żubra był u Nas przechodnio na przełomie października i listopada ubiegłego roku. Po kilkunastu dniach, spędzonych głównie na północnych rubieżach naszego nadleśnictwa opuścił teren Nadleśnictwa Lębork i powędrował dalej na wschód. Był widziany w Nadleśnictwie Choczewo, a następnie w Puszczy Darżlubskiej na terenie Nadleśnictwa Wejherowo. Od jakiegoś czasu znów widziany jest w okolicach Roszczyc – Bargędzina (L-ctwo Strzeszewo).

Dopóki nie było śniegu, żubr miał pod dostatkiem pokarmu na okolicznych polach uprawnych oraz w lesie. Dla uzupełnienia sobie diety żubr, jak typowy przeżuwacz zaczął obgryzać korę i pędy młodych drzew oraz krzewów, które znajduje w miejscu swojego aktualnego bytowania. Od momentu wystąpienia większych mrozów postanowiliśmy dodatkowo, w porozumieniu z ekspertami z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego Żubry Zachodniopomorskie, wyłożyć karmę suchą w postaci balotu siana.

 

Jak ON się tu znalazł?

Żubr przebywający obecnie na terenie Leśnictwa Strzeszewo to byk, który jesienią odłączył się od jednego ze stad bytujących w stanie wolnym na terenie północno – zachodniej Polski (najprawdopodobniej jest to stado z okolic Mirosławca lub Drawska Pomorskiego; tu znajdziesz: interaktywna mapa migracji żubrów zachodniopomorskich). Po odłączeniu się od grupy macierzystej samiec podjął wędrówkę w poszukiwaniu nowych terytoriów i/lub nowego stada. Migracje żubrów, zwłaszcza samców w okresie jesiennym są zjawiskiem normalnym. Być może ten osobnik na wiosnę, wraz z ustaniem ciężkich warunków uda się w drogę powrotną na zachód i powróci do swojego macierzystego stada. Póki co cieszymy się z jego obecności na naszym terenie i z pewnością będziemy nadal pomagać mu przetrwać ciężki okres zimowy.

 

Poniżej kilka podstawowych informacji dotyczących tego majestatycznego gatunku:

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.

                                                                                                PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!